Strona główna NAFTA Zakłady produkcyjne i hektary tętniące życiem

Zakłady produkcyjne i hektary tętniące życiem

2955
0
PODZIEL SIĘ

Otaczająca nas wszystkich przyroda odgrywa coraz ważniejszy element naszego życia. Dostrzegają to bardzo często firmy oraz korporacje. Nawiązując współpracę w badaniach również z przyrodnikami podejmują się niekiedy bardzo ciekawych i wyjątkowych projektów. Dla większości osób Zakład Produkcyjny PKN ORLEN w Płocku kojarzy się głównie jako dostawca paliw. Jednak to właśnie tam przyrodnicy zbadają ponad 1300 hektarów położonych wewnątrz oraz wokoło zakładu. Prowadzone prace związane są z czynnościami inwentaryzacji przyrodniczej i według szacunków mają potrwać do jesieni 2017 roku.

Tym co odróżnia tego rodzaju prace od innych jest ich zakres. Uwzględnia się w nich nie tylko gatunki uznawane za rzadkie oraz chronione. Ważne staje się to, że zbadaniu mają być poddane wszystkie gatunki roślin oraz zwierząt występujących na tym terenie. Chcąc tego wszystkiego dokonać, należy dysponować zapleczem wybitnych specjalistów wśród, których należy wymienić między innymi: ornitologa – ptaki, teriolog – ssaki, entomolog – bezkręgowce, herpetolog – gady/płazy, botanik – rośliny oraz innych specjalistów związanych z drzewami, nietoperzami, rybami i porostami. Dzięki temu specjaliści już teraz zlokalizowali i potwierdzili występowanie na terenie kilkadziesiąt gatunków ptaków, cenne i rzadkie gatunki roślin jak również owadów. W przypadku tych ostatnich warto wspomnieć chociażby o pszczołach miodnych oraz ważkach. Odnośnie roślin należy wymienić między innymi lilię oraz rzadki w naszym kraju skrzyp olbrzymi.

Tego rodzaju spis inwentaryzacyjny jest szczególnie ważny z punktu widzenia inwestycji. Jest on bowiem dokumentem wyjściowym związanym z dalszymi pracami i inwestycjami. Umożliwia on, bowiem na określenie charakterystyki bioróżnorodności danego obszaru pozwalając na podejmowanie działań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jednocześnie takie dane pozwalają na tworzenie zrównoważonego rozwoju przestrzennego na lokalnym poziomie gminy lub powiatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię