Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Wspólnie można więcej – dachy, słońce i energia.

Wspólnie można więcej – dachy, słońce i energia.

1653
0
PODZIEL SIĘ

Polska już wielokrotnie potwierdzała, że mając zapewnione odpowiednie warunki jest w stanie wykorzystać nadające się okazje. Tym samym również energia pozyskiwana ze słońca za sprawą paneli fotowoltaicznych już od dawna zaliczana jest do tego grona. Najczęściej wykorzystują trakcie możliwości osoby indywidualne. Jednak we Wrocławiu postanowiono zamontować takie panele na 35 wieżowcach. Wykorzystano na ten cel prawie 3 tysiące paneli, które w ciągu roku generują energię na poziomie prawie 700 tyś kWh. Wieżowce rozmieszczone są w różnych regionach miasta jednak funkcjonują zasadniczo jako jedna elektrownia. Tym samym, tak zwana elektrownia rozproszona, jest taką inwestycją zaś zaproponowane rozwiązania są generalnie niespotykane nie tylko w naszym kraju. Również w przypadku Europy jest to rozwiązanie, które można śmiał określić mianem, unikatowego podejścia do tej kwestii.

Panele fotowoltaiczne zapewniają energię dla 15 tyś. mieszkańców. Przeznaczana jest ona między innymi na potrzeby takie jak: oświetlenie części wspólnych budynku oraz zasilania niezbędnego dla poprawnego funkcjonowania wind. Pozyskana ze słońca energia, zamieniana na elektryczną służy również do zasilania innych urządzeń działających w wieżowcach oraz hydrofonii. Inwestycja wyniosła około 4,2 mln zł i przyczyni się do poprawy życia i funkcjonowania mieszkańców. Dotyczy to między innymi mniejszej ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Pozyskiwanie energii ze słońca jest pod tym kątem bardzo atrakcyjne również, dlatego że takiej emisji zwyczajnie nie powoduje. Jednocześnie zapewnia znaczne oszczędności dla domowych budżetów. Za energię zużywaną przez instalacje należy zapłacić, zdecydowanie tańsza energia, pochodząca ze źródeł odnawialnych, skutecznie te opłaty ogranicza. W efekcie mieszkańcy mogą zapłacić nawet kilkakrotnie mniej za rachunki. W przyszłości z pewnością powstaną kolejne podobne projekty już nie tylko we Wrocławiu, również w kolejnych miastach.

Wrocław zauważalnie idzie w kierunku pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Inwestycje z tym związane stają się coraz bardziej atrakcyjne i pozwalają skuteczniej walczyć ze smogiem, który w ostatnim czasie nie przestaje być problemem w wielu miastach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię