Strona główna ENERGIA ENERGIA WIATROWA Wpływ ukształtowania terenu na siłę wiatru

Wpływ ukształtowania terenu na siłę wiatru

3737
0
PODZIEL SIĘ

Wiatr to wyjątkowa siła natury. W skrajnych przypadkach jej występowanie przybiera niszczycielską siłę. Częściej jednak jej odpowiednie wykorzystanie zapewnia energię na potrzeby domów oraz gospodarstw. Jednak wiatr wiatrowi jest nierówny. Jego siła zależy od wielu czynników w tym między innymi od: ukształtowania terenu, wysokości oraz obecności potencjalnych przeszkód. Dzięki temu można sprawniej dobierać typ elektrowni wiatrowej oraz turbin wiatrowych. Tego typu elementy i instalacje najczęściej spotykane są na lądzie, choć i tereny morskie stają się często docelowym kierunkiem takich inwestycji. Im więcej na danym terenie obiektów tym słabsza staje się energia wiatru, co wpływa na uzyskiwanie energii a tym samym na opłacalność inwestycji.

Klasa szorstkości Energia w % Rodzaj terenu
0 100 Powierzchnia wody
0,5 73 Całkowicie otwarte tereny jak betonowa płyta lotniska, łąka trawiasta, polana,
1 52 Teren z niskimi zabudowaniami, otwarte pola, teren charakteryzujący się drobnym pofalowaniem,
1,5 45 Nieliczne zabudowania, żywopłoty o wysokości 8 metrów, oddalone od siebie o 1250 metrów,
2 39 Nieliczne zabudowania na terenie, 8 metrowe żywopłoty oddalone o około 500 metrów,
2,5 31 Bardziej liczne zabudowania oraz sady, 8 metro żywopłoty oddalone o około 250 metrów,
3 24 Tereny z licznymi żywopłotami, małe miasteczka oraz wioski. Teren lekko pofalowany, występuje las,
3,5 18 Duże miasta występują wysokie budynki,
4 13 Teren charakterystyczny dla dużych miast, wysokie budynki oraz drapacze chmur.

Jednocześnie należy zauważyć, że wraz ze wzrostem wysokości rośnie nie tylko siła wiatru. Ważne jest również i to, że w wielu przypadkach wiatr zyskuje na swojej stabilności. Klasa szerokości wiatru wykorzystywana podczas doboru małych, średnich i bardzo zaawansowanych elektrowni i turbin wiatrowych. Z racji tego, że coraz trudniej o idealnie ukształtowany teren rośnie ilość obiektów, które wywołują zawirowania powietrza co jest niekorzystne w poprawnym działaniu elektrowni wiatrowych. Ewentualne przeszkody utrudniają przepływ wiatru co wpływa na pozyskiwanie energii. W wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem staje się podniesienie wysokości masztu głównie dlatego, że najczęściej wiąże się to z większą siłą. Wszystkie te parametry odgrywają kluczową rolę w doborze oraz zastosowaniu elektrowni wiatrowych, również w przypadku ich występowania w domach prywatnych. Jest to o tyle ważne, gdyż wiele osób popełnia błędy przy ich montażu. Wówczas pojawiają się często bezpodstawne zarzuty o niskiej skuteczności takich instalacji. Jeżeli bowiem uniemożliwimy dostęp wiatru do turbiny, nie będzie ona wytwarzała energii. Jest tak często w sytuacji kiedy turbina zasłonięta jest przez drzewa bądź zabudowania. Łopaty śmigła bądź turbiny powinny znajdować się powyżej takich obiektów i to na tyle by również ewentualne zawirowania powietrza nie miały negatywnego wpływu, a jej funkcjonowanie. Warto również dokładniej przyjrzeć się kierunkowi wiatru w danej okolicy i podobnie pod tym kątem umiejscowić elektrownie wiatrową. Optymalne parametry będą oznaczały, że czerpanie energii z wiatru będzie dla nas satysfakcją.

Ważną cechą dzisiejszych rozwiązań bazujących na energii czerpanej z wiatru to wszechstronność dostępnych instalacji. Co prawda tradycyjne elektrownie wiatrowe wygaja często odpowiedniego masztu o odpowiedniej wysokości, a to niekiedy uniemożliwia ich zastosowanie w miastach. Tam jednak gdzie jedna technologia zawodzi staje się szansą dla innych i stanowi doskonałą propozycje dla turbin wiatrowych. Te można bowiem w wielu przypadkach z dużymi sukcesami sprawdzają się w miejskiej zabudowie. Alternatywa w takiej postaci staje się równie popularna nie tylko w przypadku domów oraz instytucji coraz częściej słyszy się również i o stacjach paliw poważnie zainteresowanych takim źródłem energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię