Strona główna AKTUALNOŚCI Wielkopolska walczy ze smogiem

Wielkopolska walczy ze smogiem

1588
0
PODZIEL SIĘ

Radni Województwa Wielkopolskiego podjęli uchwałę zgodnie, z którą już od 1 maja 2018 roiku nastąpią zmiany w stosowaniu najgorszych jakościowo paliw stałych. Od tej daty obowiązywać będzie, bowiem zakaz ich stosowania. Decyzje wpisują się w podobne ustawy antysmogowe wprowadzane w innych częściach kraju. W przypadku Wielkopolski przepisy obejmują takie źródła ciepła jak: bardzo drobny miał, węgiel brunatny oraz flokoncentraty. Dodatkowo wprowadzono przepisy regulujące wykorzystanie kotłów oraz tak zwanych miejscowych ogrzewaczy do tych ostatnich można zaliczyć między innymi piece oraz kominki. Po 1 maja 2018 roku wszystkie nowe kotły będą musiały zapewnić możliwość jedynie podawanie paliwa w sposób automatyczny. Dodatkowo niezbędna jest w ich przypadku wysoka efektywność energetyczna i spełnienie norm dotyczących emisji. Co istotne nie powinny one posiadać rusztu awaryjnego jak również możliwości jego zamontowania.

Nowe regulacje dotyczą szczególnie kotłów, które zostały zainstalowane przed wejściem uchwały antysmogowej i nie spełniają wymagań przez nią nakładanych. Będą one musiały zostać wymienione. Czynność tę podzielono na dwa etapy:

– do 1 stycznia 2024 roku – w przypadku kotłów bezklasowych,

– do 1 stycznia 2028 roku – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 (zgodnie z normą PN – EN 303-5-2012). W przypadku kotłów zakwalifikowanych do klasy 5, te zainstalowane jeszcze przed uchwały mogą pozostać w użytkowaniu dożywotnio. Jednocześnie jak mówią przepisy, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, które nie spełniają wymagań wprowadzonych przez uchwałę antysmogową należy wymienić do 1 stycznia 2026 roku.

Warto jednocześnie zauważyć, że wraz z nowymi przepisami prowadzona będzie specjalistyczna kampania informacyjna. Jej cele jest podniesienie świadomości mieszkańców dotyczącej ochrony powietrza ze szczególnym uwzględnieniem wpływu zanieczyszczeń i ich emisji. Coraz częściej zauważa się związek z jakością powietrza oraz zdrowiem mieszkańców. Jest to szczególnie istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę chociażby kwestie leczenia i niezbędne z tego tytułu koszty, które należy ponieść. W efekcie bardziej opłacalne stają się nowoczesne i znacznie bardziej wydajne kotły, które w czasie eksploatacji emitują znacznie mniej tlenków azotu, siarki, węgla czy innych pyłów. Przekłada się to w konsekwencji na znacznie mniejszy smog, który jest szczególnie uciążliwy i niebezpieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię