Strona główna ENERGIA ENERGIA WIATROWA Największe turbiny wiatrowe na świecie

Największe turbiny wiatrowe na świecie

4192
0
PODZIEL SIĘ

Każdy kraj prześciguje się, aby ich wiatrak był jak największy i żeby produkował największą ilość prądu.  Jak dotąd największy wiatrak powstał u wybrzeży Wielkiej Brytanii- ma około 267m wysokości w pozycji, kiedy jedno ostrze turbiny jest równolegle ułożone z osią/podstawą wiatraka.

Polska, a także Niemcy, ścigają UK w budowie największego wiatraka. W Niemczech, według niektórych źródeł mają 205m wysokości. W Niemczech, a dokładniej w Hausbay-Bickenbach (niedaleko Frankfurtu) powstał wiatrak o sygnaturze N131/3300, który posiada około 229,5m wysokości, natomiast polska elektrownia wiatraka na wieży kratowej ma 160m wysokości i znajduje się w Nowym Tomyślu.

Dyrektor ds. Technologii w MHI Vestas powiedział: „ Jestem bardzo dumny z naszego zespołu, który ciężko pracował na to, by uruchomić nową turbinę V164-9.5 MW. Dzięki niewielkim zmianom konstrukcyjnym, w tym przeprojektowanej przekładni i modernizacji systemów chłodzenia, turbina ta kontynuuje dziedzictwo sprawdzonej platformy V164 i jest dostępna dla wszystkich klientów MHI Vestas” – owa turbina jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ może zapewnić prąd dla 8 300 domostw w UK. W UK jest ok. 65mln, co oznacza, że w UK powinno być około 2 614 wiatraków – przy przeciętnej 3-osobowej rodzinie, gdzie obecnie powinni wybudować ponad 5 000 wiatraków. Turbina V164-9,5MW jest unowocześnieniem starszych modeli i ,według zapewnień twórcy, jest ekonomiczna, niezawodna jak i posiada niskie koszty eksploatacji, a jej gondola ma wymiary: 9,3m X 20,7m X 8,8m. przez mniej więcej 2-3 tygodni wiatrak został zbudowany z produktów o najwyższej jakości. Każdy element był produkowany przez kilka zespołów w różnych krajach jednocześnie.

Obecnie przeciętne wiatraki mają ok. 125m wysokości i produkują ok. 5MW prądu, a w przyszłości mają mieć od 150 do 250m wysokości i produkować od 10MW do 20MW prądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię