Strona główna ENERGIA ENERGIA WIATROWA Turbiny wiatrowe zamiast paliwa na stacjach

Turbiny wiatrowe zamiast paliwa na stacjach

803
0
PODZIEL SIĘ

Trudno się z tym pogodzić, jednak przed uzyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł energii zawisły ciemne chmury. Będąc jeszcze  na studiach, a było to ponad dekadę temu, wykładowcy powtarzali, że uzyskiwanie energii z takich źródeł jak wiatr, słońce czy woda stać powinno się normą a nie czymś co jest tylko kwestią mody czy konieczności. Odejście od węgla, ropy oraz innych szkodliwych paliw, szczególnie w naszym kraju wydaje się być jednak szczególnie kłopotliwe. Przekłada się to bowiem na nasze aspiracje, przyzwyczajenia oraz społeczne uwarunkowania. Jednak warto zauważyć, że nawet tam, gdzie oferowane są paliwa, które w pewnym momencie ulegną wyczerpaniu, dostrzega się możliwości związane z odnawialnymi źródłami energii. Za tradycyjny prąd, który tak chętnie czerpiemy z domowego lub firmowego gniazdka, tak czy inaczej należy płacić.

Takie koszty nawet w przypadku pojedynczej placówki rzadko są niskie, a co dopiero, jeżeli takich punktów jest kilka tysięcy. Oszczędności w takim przypadku są bardzo kuszące. Z satysfakcją można więc przyjąć informacje o dążeniu stacji PKN Orlen w turbiny wiatrowe. W efekcie stacje zyskałyby większą niezależność od dostawców energii elektrycznej. Takie pionowe turbiny wiatrowe w założeniu powinny mieć moc od 20 do 40 kW. Zaletą takich rozwiązań, jest również to, że wraz z turbiną wiatrową uzyskuje się przestrzeń reklamową w postaci niezbędnego na ten cel masztu. Wybór pionowych turbin wiatrowych ma swoje uzasadnienie w tym, że szczególnie w przestrzeni miast, sprawdzają się one znaczne lepiej. Dodatkowo mogą generować energię nawet przy słabym wietrze i co ważne mogą funkcjonować przez cały rok. Jak często się słyszy i co jest wielokrotnie podkreślane, takie turbiny są znacznie cichsze w czasie pracy. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia klientów oraz samych pracowników. Dodatkowo argumentami za ich wyborem to wyższa bezawaryjność oraz mniej zarzutów ze strony ekologów. Dążenie do uzyskania energii z wiatru, to kolejne podjęte wyzwania. W założeniu energia wytwarzana będzie w pierwszej kolejności, będzie wykorzystywana na zabezpieczenie potrzeb obiektu. Wcześniej siec paliwowa sprawdzała możliwości związane z ogniwami fotowoltaicznymi.

Tego rodzaju rozwiązania nie są niczym nowym ani również niezwykłym. Z podobnych możliwości mogą korzystać już zarówno osoby indywidualne, jak również i instytucje oraz obiekty użyteczności publicznej. Problem polega jednak na tym, że takie możliwości nie są tak dobrze rozpropagowane w naszym kraju, jak w innych państwach. Należy bowiem pamiętać, że energia wiatrowa ma u nas duży potencjał. Mimo wszystko, to instalacje wykorzystujące energię słoneczną, jak wspomniane wcześniej ogniwa fotowoltaiczne, są częściej spotykane w przypadku budynków i obiektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię