Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Turbina gazowa – lepsze możliwości i sprawność

Turbina gazowa – lepsze możliwości i sprawność

3585
0
PODZIEL SIĘ

Do Krajowego Systemu Energetycznego, 26 września 2017 roku, popłynęło prawie 400MWe w ramach płockiej inwestycji energetycznej PKN ORLEN. Tym samym turbina gazowa osiągnęła pełną moc. W kolejnych tygodniach prace będą kontynuowane i prowadzony będzie ruch regulacyjny oraz przygotowania do uruchomienia turbiny parowej. Celem jest osiągnięcie przez blok docelowej mocy około 600MWe.

Budowa elektrociepłowni gazowo – parowej, jest szczególnie ważna dla koncernu i jego strategii. Wpisuje się to jednocześnie w strategię Koncernu i zabezpieczenie dostaw energii w Polsce. Moce produkcyjne PKN ORLEN osiągnąć mają, więc łącznie około 7TWh. Pozwoli to na produkcję energii na potrzeby naszego kraju na poziomie około 4,5%. Wraz z inwestycją we Włocławku (o mocy 463MWe – oddanej w czerwcu 2017 roku), budżet inwestycji ma wynieść 3,2 mld zł.

Nowoczesne rozwiązania zapewniają najwyższą wydajność, sprawność oraz bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Spełnione są tym samym światowe normy w tym zakresie. Niska emisja do otoczenia zapewnia wykorzystanie najsprawniejszej turbiny gazowej typu „H”. Dzięki temu możliwe jest spalanie gazu w wysokiej temperaturze. W założeniach, Płocki blok ma zużywać około 0,8m3 gazu w ciągu roku. W efekcie ma to odpowiadać 4% całkowitego zużycia w ciągu roku. Skutkiem tego Grupa ORLEN ma stać się największym konsumentem gazu. Dodatkowo we wrześniu 2016 roku, podpisano kontrakt z PGNiG, co pozwoli Grupie ORLEN na pełne zabezpieczenie dostaw paliwa do 2021 roku. Zapotrzebowanie na tego rodzaju paliwo stale rośnie, więc jest to bardzo atrakcyjny kierunek rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię