Do Krajowego Systemu Energetycznego, 26 września 2017 roku, popłynęło prawie 400MWe w ramach płockiej inwestycji energetycznej PKN ORLEN. Tym samym turbina gazowa osiągnęła pełną moc. W kolejnych tygodniach prace będą kontynuowane i prowadzony będzie ruch regulacyjny oraz przygotowania do uruchomienia turbiny parowej. Celem jest osiągnięcie przez blok docelowej mocy około 600MWe.
Budowa elektrociepłowni gazowo – parowej, jest szczególnie ważna dla koncernu i jego strategii. Wpisuje się to jednocześnie w strategię Koncernu i zabezpieczenie dostaw energii w Polsce. Moce produkcyjne PKN ORLEN osiągnąć mają, więc łącznie około 7TWh. Pozwoli to na produkcję energii na potrzeby naszego kraju na poziomie około 4,5%. Wraz z inwestycją we Włocławku (o mocy 463MWe – oddanej w czerwcu 2017 roku), budżet inwestycji ma wynieść 3,2 mld zł.
Nowoczesne rozwiązania zapewniają najwyższą wydajność, sprawność oraz bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Spełnione są tym samym światowe normy w tym zakresie. Niska emisja do otoczenia zapewnia wykorzystanie najsprawniejszej turbiny gazowej typu „H”. Dzięki temu możliwe jest spalanie gazu w wysokiej temperaturze. W założeniach, Płocki blok ma zużywać około 0,8m3 gazu w ciągu roku. W efekcie ma to odpowiadać 4% całkowitego zużycia w ciągu roku. Skutkiem tego Grupa ORLEN ma stać się największym konsumentem gazu. Dodatkowo we wrześniu 2016 roku, podpisano kontrakt z PGNiG, co pozwoli Grupie ORLEN na pełne zabezpieczenie dostaw paliwa do 2021 roku. Zapotrzebowanie na tego rodzaju paliwo stale rośnie, więc jest to bardzo atrakcyjny kierunek rozwoju.