Strona główna NAFTA Temperatura nie śnieg – kiedy wymienić opony

Temperatura nie śnieg – kiedy wymienić opony

659
0
PODZIEL SIĘ

Wymiana opon powraca każdego roku i bardzo często wywołuje bardzo rozmaite uczucia. Większość osób deklaruje ich wymianę, jednak wiele osób ma zasadniczy problem z odpowiednim czasem. Wiele osób najczęściej spóźnia się czekając zazwyczaj do pierwszych opadów śniegu. Opona letnia różni się od zimowej pod wieloma względami. Stosuje się tam inny skład mieszanki gum a dodatkowo posiadają one inny kształt bieżnika. Odgrywa to istotną rolę podczas jazdy. Wszystko, dlatego że odmienne warunki klimatyczne wpływają na właściwości stosowanego w samochodach ogumienia. Dodatkowo zaś kluczowe stają się kwestie związane ze śniegiem oraz odprowadzaniem wody.

Chcąc zachować bezpieczeństwo na drodze warto wymienić opony i najlepiej brać pod uwagę spadająca temperaturę. Im niższa, bowiem temperatura, tym właściwości gumy się zmieniają. Letnie opony im bliżej zera, tym bardziej twardnieją. Nie jest to korzystne podczas poruszania się po drodze. Widać to doskonale już nawet przy temperaturach w okolicach 7-8 stopni Celsjusza. W takich warunkach opona letnia ma najczęściej dłuższą drogę hamowania a i ich przyczepność znacząco się pogarsza. Dodatkową komplikacja stają się zwiększone opady deszczu a w późniejszym etapie również i śniegu. Zimowa opona nie tylko znacznie lepiej odprowadza większe ilości wody, również lepiej sprawdza się na śniegu. Wpływa to znacząco na kwestię bezpieczeństwa. Najlepiej jest korzystać z opon dostosowanych do sezonu. Na rynku istnieją oczywiście opony całoroczne, jednak stanowią one zasadniczy kompromis pomiędzy poszczególnymi sezonami na drodze.

Warto również dodać, że z wymianą opon nie powinniśmy czekać do ostatniej chwili. Unikniemy w ten sposób rosnących kolejek i nerwowej atmosfery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię