Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Powietrzne pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła – co warto wiedzieć?

1451
0
PODZIEL SIĘ

Coraz większa liczba osób relatywnie często sięga po nowoczesne rozwiązania tzw. „zielonej energii”. Powodem tego jest chęć ograniczania emisji gazów cieplarnianych, czy też ograniczenie kosztów pozyskiwania energii ze źródeł konwencjonalnych. Jednym z takich źródeł są powietrzne pompy ciepła. Warto zatem wiedzieć czym są powietrzne pompy ciepła oraz dlaczego opłacalne jest używanie ich w celu pozyskania energii cieplnej dla swojego domu.

Czym są powietrzne pompy ciepła?

Zgodnie z definicją powietrzne pompy ciepła stanowią jedno z alternatywnych i jednocześnie coraz częściej wybieranych źródeł pozyskiwania energii cieplnej dla wybranego gospodarstwa domowego. Dzięki wykorzystaniu funkcji pobierania ciepła z powietrza można uzyskać niezbędną do ogrzania wielu gospodarstw domowych energię cieplną. W ten sposób nie jest konieczne korzystanie z tradycyjnych form ogrzewania swojego domu.

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują połączenie nowoczesnej technologii z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonej cieczy. Powietrze wraz z obecnym ciepłem jest pobierane z otoczenia budynku. Następnie pod wypływem działania różnych elementów oraz wysokiego ciśnienia możliwe jest uzyskanie ciepła do ogrzania domu. Całość procesu pobierania ciepłą nazywana jest cyklem ze względu na swoją powtarzalność i w ocenie wielu osób jest to bardzo efektywne rozwiązanie. Ofertę na powietrzne pompy ciepła sprawdzisz tutaj: https://columbusenergy.pl/2020/04/10/powietrzna-pompa-ciepla/

Zalety powietrznych pomp ciepła

Podobnie jak pozostałe odnawialne źródła energii również powietrzne pompy ciepła mają wielu zwolenników. Wśród zwolenników takiego rozwiązania można usłyszeć szereg zalet, które jeszcze bardziej zachęcają do skorzystania z takiego rozwiązania. Do zalet powietrznych pomp ciepła można niezaprzeczalnie zaliczyć:

  • znaczące obniżenie kosztów ogrzewania – zwolennicy tego rozwiązania są zdania, iż wykorzystanie powietrznych pomp ciepła znacząco obniża kwotę płaconą za ogrzewanie ze źródeł tradycyjnych. Dodatkowo przy użyciu powietrznej pompy ciepła nie jest konieczne używanie takich elementów jak komin w domu, dzięki czemu można również ograniczyć kupno materiałów opałowych potrzebnych do ogrzania swojego domu;
  • ograniczenie zużycia wszelkiego rodzaju paliw kopalnych – nie jest tajemnicą, iż by ogrzać jednorodzinny dom potrzebne jest kupno oraz poddanie procesowi spalenia takich materiałów jak węgiel brunatny lub kamienny. Są to paliwa kopalne, które emitują do atmosfery szkodliwe substancje jak dwutlenek węgla jednocześnie zatruwając środowisko. Przy stosowaniu powietrznej pompy ciepła taki efekt jest automatycznie likwidowany, gdyż powietrzne pompy ciepła praktycznie nie emitują szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji;
  • zapewnienie ogrzewania całemu budynkowi – powietrzne pompy ciepła sprawdzają się równie dobrze w ogrzewaniu domów jednorodzinnych jak i całych blokowisk. Dlatego też przy optymalnym używaniu wytworzonej energii mogą one zastąpić niemal całkowicie źródło ogrzewania dla wielu domowników. Pamiętać jednak należy, iż powietrzne pompy ciepła będą działać sprawnie o ile system grzewczy nie wymaga temperatury zasilania powyżej 60 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie konieczna będzie powietrzna pompa i wyższej temperaturze zasilania, która jest równie efektywna lecz nieco droższa;
  • świetne źródło ogrzewania podłogowego – dostosowując cały system do powietrznej pompy ciepła można również zapewnić dodatkowy efekt pozytywny jakim jest możliwość ogrzewania swoich podłóg.

Czy powietrzne pompy ciepła to opłacalne rozwiązanie?

O opłacalności stosowania powietrznych pom ciepła wiele mogą powiedzieć zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy takiego rozwiązania. Według niektórych jest to rozwiązania działające na rzecz wspierania ekologii, bardziej ekonomiczne i pozwalające na produkcję energii cieplnej dla wielu gospodarstw domowych jednocześnie. Według innych osób zaś jest to zbyt skomplikowane oraz kosztowne przedsięwzięcie, które nie ma gwarancji długiego działania.

Warto zatem wiedzieć, iż decyzja o zastosowaniu tej formy produkcji energii cieplnej powinna być indywidualną i obiektywną decyzją każdego potencjalnego użytkownika. Pamiętać również należy o wielu pozytywnych walorach takiego rozwiązania oraz o tym, iż powietrzne pompy ciepła to jedno z zielonych źródeł energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię