Ekologiczne domy mogą pozyskiwać prąd i ogrzewanie z różnych źródeł odnawialnych. Eko fotowoltaika to jeden z najpopularniejszych sposobów na ekologiczne ogrzewanie domu. Zastanawiasz się dlaczego? I czy Twój projekt domu nadaje się do takiej instalacji?
Ekologiczne domy w Polsce
Ekologiczny dom nie oznacza jedynie budynku wybudowanego w zgodzie z naturą przy wykorzystaniu naturalnych i dostępnych w danym regionie materiałów i surowców. To także budynek energooszczędny, dzięki któremu minimalizujemy ilość energii cieplnej zużywanej na ogrzewanie domu, a także taki, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Ekologiczne domy charakteryzują się posiadaniem dodatkowego obiegu wody z własną ekologiczną oczyszczalnią ścieków.. A co najważniejsze, zorientowane są na optymalizację zasobów energetycznych, czyli ekologiczne ogrzewanie domu, np. pompą ciepła i zasilanie energią, np. produkowaną dzięki panelom słonecznym.
Ekologiczny dom – 3 korzyści z jego posiadania
- Brak emisji zanieczyszczeń do środowiska dzięki zamontowanej instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd prosto ze słońca i pompie ciepła ogrzewającej dom przy wykorzystaniu zasobów naturalnych.
- Oszczędność na rachunkach za prąd w skali roku liczona w tysiącach złotych, a także niezależność od corocznych podwyżek.
- Podniesienie wartości nieruchomości, dzięki inwestycji w ekologiczne ogrzewanie domu, a także produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii.
Czy ekologiczny dom powinien mieć specjalny projekt, uwzględniający fotowoltaikę i pompę ciepła?
Planując inwestycję w nowy, ekologiczny dom, ważne jest, aby na samym początku, czyli na etapie tworzenia bądź wyboru projektu, od razu zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim na nasłonecznienie i zacienienie działki, ekspozycję i powierzchnię dachu oraz planowane urządzenia elektryczne, dzięki którym można oszacować średnie zużycie prądu. Szczegółowe informacje, co warto wziąć pod uwagę znajdziesz na stronie Sunday Polska https://sundaypolska.pl/.
Ekologiczne ogrzewanie domu z eko fotowoltaiką i pompą ciepła – rzeczy, które warto uwzględnić
- Najlepiej, aby ekologiczne domy miały nachylenie dachu od 30 do 45 stopni. Taka ekspozycja dachu jest najbardziej odpowiednia, dzięki czemu systemy fotowoltaiczne otrzymują maksymalną ilość światła słonecznego, co z kolei przekłada się na ich wydajność.
- Zastanów się nad wyborem odpowiedniego, ekologicznego pokrycia dachowego.
- Wielkość dachu decyduje o liczbie montowanych paneli, dlatego jeśli dopiero planujesz budowę domu, a działka nie jest zbyt duża, zadbaj o to, aby Twój ekologiczny dom miał powierzchnię dachu w okolicach przynajmniej 25-30m2. Taka powierzchnia jest wymagana w przypadku instalacji o mocy ok. 5 kWp.
- Wybierz niezacienioną działkę, o dobrej ekspozycji na słońce. Środek wysokiego lasu lub towarzystwo wysokich budynków nie jest zalecane.
- Uprzedź architekta, że planujesz wykorzystać ekologiczne ogrzewanie domu za pomocą paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, a trasy okablowania i pozostałe kwestie związane z montażem ekologicznych źródeł pozyskiwania energii i ciepła omów wspólnie z wybranym dostawcą.