Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Planujesz budowę ekologicznego domu? Pomyśl o fotowoltaice i pompie ciepła

Planujesz budowę ekologicznego domu? Pomyśl o fotowoltaice i pompie ciepła

157
0
PODZIEL SIĘ

Ekologiczne domy mogą pozyskiwać prąd i ogrzewanie z różnych źródeł odnawialnych. Eko fotowoltaika to jeden z najpopularniejszych sposobów na ekologiczne ogrzewanie domu. Zastanawiasz się dlaczego? I czy Twój projekt domu nadaje się do takiej instalacji?

Ekologiczne domy w Polsce

Ekologiczny dom nie oznacza jedynie budynku wybudowanego w zgodzie z naturą przy wykorzystaniu naturalnych i dostępnych w danym regionie materiałów i surowców. To także budynek energooszczędny, dzięki któremu minimalizujemy ilość energii cieplnej zużywanej na ogrzewanie domu, a także taki, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Ekologiczne domy charakteryzują się posiadaniem dodatkowego obiegu wody z własną ekologiczną oczyszczalnią ścieków.. A co najważniejsze, zorientowane są na optymalizację zasobów energetycznych, czyli ekologiczne ogrzewanie domu, np. pompą ciepła i zasilanie energią, np. produkowaną dzięki panelom słonecznym. 

Ekologiczny dom – 3 korzyści z jego posiadania 

  1. Brak emisji zanieczyszczeń do środowiska dzięki zamontowanej instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd prosto ze słońca i pompie ciepła ogrzewającej dom przy wykorzystaniu zasobów naturalnych.
  2. Oszczędność na rachunkach za prąd w skali roku liczona w tysiącach złotych, a także niezależność od corocznych podwyżek.
  3. Podniesienie wartości nieruchomości, dzięki inwestycji w ekologiczne ogrzewanie domu, a także produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii.

Czy ekologiczny dom powinien mieć specjalny projekt, uwzględniający fotowoltaikę i pompę ciepła?

Planując inwestycję w nowy, ekologiczny dom, ważne jest, aby na samym początku, czyli na etapie tworzenia bądź wyboru projektu, od razu zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim na nasłonecznienie i zacienienie działki, ekspozycję i powierzchnię dachu oraz planowane urządzenia elektryczne, dzięki którym można oszacować średnie zużycie prądu. Szczegółowe informacje, co warto wziąć pod uwagę znajdziesz na stronie Sunday Polska https://sundaypolska.pl/.

Ekologiczne ogrzewanie domu z eko fotowoltaiką i pompą ciepła – rzeczy, które warto uwzględnić

  1. Najlepiej, aby ekologiczne domy miały nachylenie dachu od 30 do 45 stopni. Taka ekspozycja dachu jest najbardziej odpowiednia, dzięki czemu systemy fotowoltaiczne  otrzymują maksymalną ilość światła słonecznego, co z kolei przekłada się na ich wydajność.
  2. Zastanów się nad wyborem odpowiedniego, ekologicznego pokrycia dachowego. 
  3. Wielkość dachu decyduje o liczbie montowanych paneli, dlatego jeśli dopiero planujesz budowę domu, a działka nie jest zbyt duża, zadbaj o to, aby Twój ekologiczny dom miał powierzchnię dachu w okolicach przynajmniej   25-30m2. Taka powierzchnia jest wymagana w przypadku instalacji o mocy ok. 5 kWp.
  4. Wybierz niezacienioną działkę, o dobrej ekspozycji na słońce. Środek wysokiego lasu lub towarzystwo wysokich budynków nie jest zalecane.
  5. Uprzedź architekta, że planujesz wykorzystać ekologiczne ogrzewanie domu za pomocą paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, a trasy okablowania i pozostałe kwestie związane z montażem ekologicznych źródeł pozyskiwania energii i ciepła omów wspólnie z wybranym dostawcą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię