Strona główna GÓRNICTWO Odzież dla spawacza – bezpieczeństwo, komfort i precyzja

Odzież dla spawacza – bezpieczeństwo, komfort i precyzja

1288
0
PODZIEL SIĘ

W zależności od zajmowanego stanowiska, należy odpowiednio dobrać odzież oraz inne niezbędne dodatki dla pracownika. Wszystko z uwagi na potencjalne ryzyko związane z wykonywanymi czynnościami. Bardzo często należy wówczas skorzystać z odpowiednio dedykowanych oraz dobranych środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Pod tym pojęciem kryje się najczęściej odzież oraz inne niezbędne elementy wyposażenia. Przy jej doborze należy uwzględnić szereg czynników związanych między innymi z charakterem wykonywanych czynności, ocenę ryzyka, miejsce oraz towarzyszące temu narzędzia, przedmioty oraz maszyny. Sprawia to, że odzież często może cechować się rozmaitym stopniem zapewniania odpowiedniej ochrony. Wówczas kluczowe stają się jej kategorie i normy, które je charakteryzują. Pomocne wówczas stają się odpowiednie oznaczenia, które powinny taką odzież i dodatki cechować. Należy zauważyć, że takie normy dotyczą między innymi spodni, butów, fartuchów oraz kurtek. Te i inne elementy odzieży najłatwiej znaleźć w ofercie sklepu internetowego Magrosbhp.pl, który zapewnia szeroki i zróżnicowany asortyment.

W efekcie odzież wykorzystywana jest w rozmaitych branżach i zakładach pracy o różnym stopniu zagrożeń. Można tu przykładowo wymienić prace związane z wysoka temperaturą, która towarzyszy między innymi czynności spawania. Rozmaite metody spawania jak: TIG, MIG i MAG sprawiają, że odzież i odpowiednie kwalifikacje, uprawnienia są tu obowiązkowe. Odnośnie środków ochrony osobistej na stanowisku spawacza należy stosować między innymi: ochronę oczu, ochronę twarzy, odzież ochronną, rękawice ochronne, obuwie ochronne oraz sprzęt, który będzie odpowiednio chronił układ oddechowy. Część propozycji oferuje jednocześnie rozwiązania łączone lub wielofunkcyjne, jak chociażby specjalne przyłbice, zapewniające ochronę twarzy oraz oczu. Czasami jednak mogą one ograniczać swobodę ruchów. Na to ze względów bezpieczeństwa nie można sobie pozwolić.

 

Czynności związane z procesem spawania narażają nie tylko samego pracownika. Bardzo często niewłaściwie przeprowadzony proces stanowi ryzyko dla otoczenia. Dotyczy to szczególnie ryzyka związanego z pożarem. Już nawet w przypadku drobnych, krótkotrwałych pracach, odpowiednia organizacja pracy oraz odzież jest niezbędna. Pomijając pewne zasady oraz obowiązkowe procedury tylko można przysporzyć problemów i stworzyć większe prawdopodobieństwo oraz ryzyko pożaru. Dlatego też najbliższe otoczenie powinno zostać właściwie do potrzeb przygotowane. Jeżeli chcemy by spaw, łączenie były zadowalające, warto poświęcić na ten cel więcej uwagi staranności oraz precyzji. Istotny jest tu jednak i sam talent oraz zdolności pracownika. Jeżeli prace zaczniemy wykonywać w tradycyjnej odzieży może zakończyć się bardzo poważnymi urazami. Wiele zależy od rodzaju spawania, jednak niepalna odzież to najczęściej podstawa w każdym przypadku. Obowiązującą normą jest PN-EN ISO 11611. Asortyment obejmuje tu bogaty wybór, który można dobrać pod względem częstotliwości wykonywania zadań, ich długości oraz innych zagrożeń, które towarzyszą takim pracom. Należy zauważyć, że czynności te mogą występować w pobliżu składowania materiałów łatwopalnych, wybuchowych lub innych stwarzających potencjalne ryzyko. Pod tym kątem można dostosować zapotrzebowanie na spodnie, spodnie ogrodniczki, kombinezony, rękawiczki a nawet bluzy oraz kurtki. Szczególnie, jeżeli chodzi o samą temperaturę. Bogaty wybór odpowiedniej odzieży znajdziemy na https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/, którą można odpowiednio dobrać w zależności od potrzeb. Ważne jest to, że przy spawaniu ważne staje się jej odpowiednie dopasowanie. Jednocześnie i sam materiał powinien być odporny na wysoką temperaturę, ogień i przepalenie. Istotne jest też to by nie topił się w takich warunkach. Pozwala to na zabezpieczenie poszczególnych części ciała, które mogą być zagrożone przez przedostanie się drobinek i odprysków. To może wywołać poparzenie lub inne urazy. Niebezpieczna jest tu i sama wysoka temperatura. Rozwiązania producenta przyjmują rozmaitą formę i nie należy lekceważyć jego porad. Kompleksowe zabezpieczenie jest tu wyjątkowo ważne nawet podczas krótkich prac, które często są lekceważone. Również wówczas należy pamiętać, by zlecać je tylko wykwalifikowanym oraz przeszkolonym pracownikom.

 

Podczas takich prac oprócz oczu, należy również we właściwy sposób zabezpieczyć dłonie oraz stopy. W przypadku tych pierwszych najlepiej sprawdzają się odpowiednie rękawice, które mogą mieć różną długość. Jednak to ich normy, klasyfikacja oraz materiał jest tu szczególnie ważny. Rękawice tego typu zaliczane są do II kategorii ochrony indywidualnej, pozwalając zabezpieczać również dłoń oraz przeguby. Tu istotne jest spełniani normy PN-EN 12477:2005. Jednocześnie ważne staje się ich znakowanie oraz ochrona przed zagrożeniami o charakterze mechanicznym PN-388, jak również związanych z kontaktem z wysoką temperaturą lub ogniem. Przykładowy asortyment dotyczący rękawic, znajdziemy na https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/rekawice/spawalnicze-rekawice/. Odznaczają się one różnymi cechami oraz wykorzystują rozmaite materiały. Norma EN 388 odpowiada za kontakty mechaniczne jak otarcia, przecięcia oraz przekłucia. Z kolei EN 407 za: ochronę przed odpryskami metalu, kontakt z płomieniem lub rozgrzaną powierzchnią oraz promieniowaniem UV pochodzącemu z łuku. Materiał rękawic i innych elementów odzieży powinien odpowiednio przed tymi czynnikami chronić. Mogą one negatywnie wpływać na organizm oraz samą odzież, dlatego ta kwestia jest tak ważna

Odpowiednie do spawania rękawice, powinny być dostosowane do typu zadania oraz czynności manualnych z tym związanych. Pozwala to wprowadzić pewien podział:

– Rękawice spawalnicze Typu A – dla spawania MIG/MAG i MMA. Chronią pod względem termicznym, mechanicznym jednak ograniczają manualność.

– Rękawice Typu B – dla spawania TIG. Dostosowane do większych potrzeb manualnych.

Można również znaleźć rękawice oznaczane tako Typ A/B. W takich przypadkach łączą one wymagania dla obu typów rękawic.

W przypadku obuwia niezbędna jest zgodność z normą PN-EN ISO 20345. z uwagi na specyfikę prac, powinny cechować się właściwościami antystatycznymi oraz antypoślizgowymi. Dotyczy to również odporności na towarzyszące pracy iskry oraz odpryski. Tu odpowiednie dopasowanie jest równie istotne, tak by gorące elementy nie dostały się między nogawkę a obuwie. Dla wielu osób jest to najczęściej detal, jednak warto o nim pamiętać, ponieważ może doprowadzić do poważnych urazów. Odzież i stosowane osłony powinny być tak zaprojektowane by wspomniane drobne elementy nie mogły dostać się pomiędzy odzież oraz do kieszeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię