Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Nowoczesne źródła energii – energia elektryczna i ciepło

Nowoczesne źródła energii – energia elektryczna i ciepło

3442
0
PODZIEL SIĘ

Ludzie już od wielu lat uzależnieni zostali od różnorodnych źródeł energii. Na szczęście nasza planeta i dostępne możliwości sprawiają, że jesteśmy wstanie zabezpieczyć takie potrzeby na wiele różnych sposobów. Energia w postaci ciepła dla wielu osób jest dostępna dosłownie na wyciągniecie ręki. Wiatr, woda, słońce, ziemia a nawet ogień, w wielu przypadkach są bardzo popularne. Należy jednak zawsze pamiętać, że szczególnie dziś istnieją regiony, które dotyka deficyt związany szczególnie z dostępem do czystej wody. W wielu przypadkach brakuje jej dla przemysłu, o potrzebach zwykłego człowieka już nawet nie wspominając. Woda, jest powszechnie wykorzystywana w wielu procesach. Jej braki są doskonale widoczne, podobnie jak i zmieniający się klimat, do czego z pewnością doprowadziła działalność samego człowieka. Mając do dyspozycji ropę, węgiel i im podobne rozwiązania, w pewien sposób przyzwyczailiśmy się do tego, że wykorzystujemy je do własnych celów, głównie dlatego są to źródła energii łatwo dostępne. Nawet jeżeli dostrzegamy ich szkodliwy wpływ na nasze środowisko oraz zdrowie, rzadko zastanawiamy się nad tym by zrobić coś w tym kierunku. Należy jednoczesne zauważyć, że proces powstawania węgla jak i ropy naftowej, wymaga długiego kresu, którego my, nasze dzieci i kilka kolejnych pokoleń, z pewnością mogą nie doczekać. W konsekwencji oznacza to, że dostępne obecnie złoża pewnego dnia ulegną wyczerpaniu. Już dziś poszukuje się nowych terenów wydobycia, zaś oczy wielu krajów kierują się coraz częściej w kierunku biegunów – szczególne północnego. Przewrotny jest tu fakt, że docierają do nas informacje o topnieniu lodowców, do czego przyczynia się sam człowiek. To, z pewnością w dużej mierze ułatwi takie przedsięwzięcie. Problemem mogą być tylko kwestie prawne oraz przepisy i umowy o charakterze międzynarodowym. W konsekwencji wszystko to wpływa na ceny paliw, co doskonale dostrzegamy nie tylko na stacjach benzynowych. Wszystko to wpływa również na nasze rachunki oraz codzienne ceny towarów. Problem ten dostrzegają również i producenci samochodów, którzy poszerzając swoją ofertę, coraz częściej proponują pojazdy określane jako hybrydy, oferujące naprawdę bardzo zadowalające możliwości.

Najważniejsze wydaje się na tle tego wszystkiego, coraz powszechniejsze i rosnące zainteresowanie energią odnawialną i różnorodnymi źródłami, pozwalającymi na ich wykorzystanie. Wiele osób najczęściej bierze pod uwagę dwa rodzaje źródeł energii – słońce oraz wiatr. W rzeczywistości, jest ich jednak znacznie więcej. Nie wolno zapominać o równie istotnej roli wody w pozyskiwaniu energii. Dodatkowo wśród źródeł energii należy wymienić energię geotermalną i tę związaną z wykorzystaniem biomasy. To, w jaki sposób i w jakim stopniu zapewniane są potrzeby energetyczne, są uzależnione od lokalnych możliwości oraz panujących warunków. W zależności od wyboru źródeł energii, bardzo często należy zastosować inne rozwiązania technologiczne. Pozornie skomplikowana kwestia, staje się znacznie prostsza, kiedy przyjrzymy się dostępnymi możliwościami i bogatemu asortymentowi. W efekcie energia może być zapewniana zarówno dla osób indywidualnych, dla większych grup odbiorców, firm, instytucji a nawet dla szeroko rozumianej branży związanej z rolnictwem. O ile w przypadku wspomnianych wcześniej ropy i gazu, zasoby ulegają wyczerpaniu, to pozostałe – szczególnie wiatr oraz energia słoneczna – zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Rosnące znaczenie takich źródeł energii, coraz częściej przekłada się na ich rosnące znaczenie w każdym kraju, w tym również i w Polsce. Na uwagę zasługują również obowiązujące przepisy oraz normy, które wynikają również z faktu, iż jako kraj jesteśmy członkiem Unii Europejskiej.

Dostępne rozwiązana technologiczne sprawiają, że energia odnawialna znajduje coraz większe zastosowanie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za jej zastosowaniem jest również i oferowana wydajność. Tu można liczyć również na dużą wszechstronność pozwalającą za zaspokojenie podstawowych oraz nawet bardzo zaawansowanych potrzeb. Inna różnorodność cechująca urządzenia zasilane energią odnawialną to miejsce ich montażu. Dachy, maszty oraz inne specjalne konstrukcje to tylko przykłady wykorzystywanych zastosowań. Należy jednocześnie pamiętać, że część z urządzeń można a nawet trzeba instalować wewnątrz budynków. Jednak to elektrownie słoneczne oraz wiatrowe należą do tych najbardziej popularnych. Te dwa żywioły i siły natury są powszechnie dostępne. W naszym kraju, powodem tego stanu rzeczy są głównie warunki klimatyczne. Zarówno pod względem siły wiatru jak i samego nasłonecznienia warunki są naprawdę sprzyjające. Wiele oczywiście zależy od typu urządzenia oraz wymaganej mocy, jednak popularność i pozytywne opinie w ich zakresie są faktem. Dodatkowym argumentem są ekologiczne tendencje w społeczeństwie, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań i technologii, jak również to, że korzystając z takich rozwiązań, można obniżyć często własne koszty. Wszystko to łącznie oraz osobno sprawia, że rola i znaczenie odnawialnych źródeł energii stale rośnie a perspektywa i rzeczywiste wykorzystanie stało się już faktem. Inna kwestia jest taka, że w odróżnieniu od innych rozwiązań, te odnawialne są bardzo bezpieczne i zasadniczo nie wpływają negatywnie na bilans energetyczny. Rozwój tych technologii jest z pewnością atrakcyjnym i ważnym kierunkiem rozwoju, mającym kluczowe szanse na zyskanie jeszcze większej popularności, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na lokalną oraz światową ekologię. Rozmaite instalacje można znaleźć już nie tylko w przypadku indywidualnych domów. Coraz częściej można je znaleźć w przypadku osiedli domków, nowopowstających bloków mieszkalnych. Podobne instalacje mają zastosowanie również w przypadku instytucji i innych obiektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię