Strona główna GÓRNICTWO Nowoczesne spalanie na potrzeby przedsiębiorstw.

Nowoczesne spalanie na potrzeby przedsiębiorstw.

1155
0
PODZIEL SIĘ

Mamy dziś ogromne możliwości, jeżeli chodzi o wykorzystywanie potencjału, który dawniej był marnowany. W wielu przypadkach odpowiednio prowadzone inwestycje pozwalają na uzyskanie niezbędnych i oczekiwanych oszczędności. Tak też jest w przypadku Namysłowa i tamtejszej fabryki okien. Zdecydowano się tam wykorzystać powstające w procesie produkcji odpady i przeznaczyć je na potrzeby fabryki. Na ten cel uruchomiono między innymi nowy kocioł na biomasę.

Inwestycja kosztowała około siedem milionów złotych i objęła również wydajny i nowoczesny system magazynowania odpadów. Wśród nich można znaleźć między innymi wiórki oraz zrębki. Ich ilość szacowana jest na kilka tysięcy ton rocznie a przy wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań wykorzystanie drewna może osiągać prawie 100%. Zakłada się minimalne straty, które często zwyczajnie trudne do uniknięcia. Kocioł gazowy oraz na biomasę mają zapewnić energię w razie gdyby drugie źródło zawiodło. Ten ostatni ma w ciągu roku wytwarzać energię cieplną na poziomie około 9618 MWh. Jednocześnie pozwoli to na daleko idące oszczędności, w przypadku spalanego w firmie gazu ma to wynosić nawet 80%. Tym samym modernizacja firmy zapewnia ekologiczne rozwiązania związane z większą efektywnością. Rozbudowany system jest niezbędny dla potrzeb firmy. Wynika to między innym z wymagań procesu technologicznego jak również potrzeb samej firmy.

Dodatkowo w ramach inwestycji powstał inny element, jakim jest silos do przechowywania niezbędnego opału. Zaproponowane rozwiązania zapewniają automatyzację całego procesu, co dodatkowo wpływa pozytywnie na ekonomię takiej inwestycji. Inwestycja według wstępnych szacunków ma zwrócić się po około 5 latach, zaś sama inwestycja ma być eksploatowana przez około 20 lat. Podczas planowania inwestycji, szczególna uwagę przykładano również do kwestii ochrony środowiska. Tym samym dokonana realizacja doskonale wpisuje się w działania pro-ekologiczne firmy i przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 w ciągu roku nawet o prawie 2500 ton. Warto jednocześnie zauważyć, że ilość wytwarzanego ciepła, byłaby w stanie znacząco zaspokoić potrzeby mieszkańców Namysłowa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię