Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego wybrać dużą firmę, a nie lokalnego dostawcę?

Montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego wybrać dużą firmę, a nie lokalnego dostawcę?

628
0
PODZIEL SIĘ

Montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego warto wybrać dużą firmę fotowoltaiczną?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych lub dużych nieruchomości stoi przed wyborem firmy fotowoltaicznej, która zainstaluje panele fotowoltaiczne. Na skutek dynamicznego rozwoju rynku fotowoltaicznego na rynku polskim pojawiło się wiele podmiotów, oferujących szeroką gamę usług z obszaru energetyki słonecznej. Którą firmę wybrać? Przedstawiamy kilka argumentów za tym, by decydować się zawsze na instalatora należącego do czołówki graczy rynkowych.

Konkurencja biznesowa odbija się na kliencie

Bądźmy ze sobą szczerzy już na początku – boom na fotowoltaikę nie będzie trwał wiecznie. Według stanu na koniec 2020 r. w Polsce funkcjonowało pond 450 tys. prosumentów, czyli właścicieli mikroinstalacji OZE, najczęściej fotowoltaicznych. W ciągu zaledwie roku przybyło 300 tys. użytkowników mikroinstalacji OZE. Pomimo pandemii, był to intensywny rok dla branży fotowoltaicznej. W efekcie moc zainstalowana w energetyce słonecznej sięga już prawie 4 GW. W większości są to mikroinstalacje fotowoltaiczne. Według ekspertów od 2021 r. będzie obserwowany przyrost mocy zainstalowanej w farmach słonecznych za sprawą przeprowadzonych w ostatnich latach aukcjach OZE, będących wsparciem dla inwestorów.

Rynek energetyki słonecznej przechodzi obecnie zachwycającą passę, który z czasem obejmie przesilenie. Zgodnie z prawami ekonomii na rynku przetrwają najsilniejsze podmioty, które mają największe doświadczenie, oferują najlepsze usługi, komponenty oraz zyski. Brzmi to pesymistycznie i po części brutalnie, ale dotyczy to każdego nowego rynku gospodarki, przechodzącego szczytowy rozwój. Będzie to miało bezpośredni wpływ na klienta. Nowo powstające firmy nie zawsze będą miały szanse na przebicie się na rynku, dlatego można trafić na absurdalne promocje i oferty, które za nic nie wiążą się z jakością instalacji. W przypadku paneli fotowoltaicznych bezpieczniej jest wybrać większą firmę, z dużym doświadczeniem. Warto kierować się jej pozycją na rynku, gdyż jest to nie tylko gwarant stabilności funkcjonowania firmy, ale korzyści dla klienta. Doświadczone firmy często mają wypracowane  usługi oraz wyspecjalizowane kadry, od których zależy efektywność instalacji fotowoltaicznej, jak i bezpieczeństwo gospodarstwa domowego.

Co więcej, warto mieć na uwadze fakt, że w dobie dynamicznego rozwoju branży, także fotowoltaicznej, zawsze pojawiają się podmioty, które działają na niekorzyść klienta. Nie wszystkie firmy stosują przyjęte przez rynek praktyki branżowe, co przekłada się także na wizerunek samego sektora. W przypadku fotowoltaiki pojawiają się na rynku podmioty, które w pogoni za klientem oferują wątpliwej jakości usługi. Może to grozić wyłudzeniem pieniędzy, a co gorsza wadliwością instalacji. W efekcie klient może ponieść podwójne koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Dojrzałe usługi i wysokiej jakości komponenty

Duże firmy fotowoltaiczne oferują zawsze większe spectrum usług w cenie montażu paneli fotowoltaicznych. Wynika to z wypracowania w toku działalności praktyk branżowych oraz skompletowania zespołu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których branża odczuwa braki. Większe firmy jak np. STILO Energy kierują się nie zyskiem, a satysfakcją klienta i jakością usług. Spółka fotowoltaiczna z siedzibą w Gdańsku posiada dział projektowy, w którym zatrudniono 20 inżynierów z unikatowymi kwalifikacjami w obszarze energetyki słonecznej. Klient ma pewność, że usługa projektu i montażu paneli słonecznych przebiegnie profesjonalnie i sprawnie. Nad procesem montażu czuwa dedykowany opiekun odpowiedzialny za logistykę, dotrzymanie terminów i zakres umówionych prac. Inaczej może to wyglądać w przypadku dopiero wchodzącej na rynek firmy, ale oczywiście – nie jest to regułą.

Stilo Energy tak jak inni czołowi gracze wskoczyli na wyższy poziom dostępności wysokiej jakości produktów jak moduły fotowoltaiczne czy falowniki. Firmy z sektora energetyki słonecznej muszą sprostać większym wymaganiom klienta. Większość instalacji w Stilo Energy projektowana jest z wykorzystaniem monokrystalicznych modułów o mocy 385 – 400 Wp. Co więcej, wykorzystywane  są  moduły monokrystaliczne w technologii half-cut cell, czyli moduły z ogniwami ciętymi na pół. Wszystkie moduły objęte są 25-letnią gwarancją na efektywność produkcji energii elektrycznej. Jeśli chodzi o falowniki, czyli serce instalacji fotowoltaicznej, w Stilo Energy wykorzystuje się najbezpieczniejsze rozwiązanie na rynku – mikrofalowniki.

Mówiąc najprościej, liderzy energetyki słonecznej w Polsce mają dostęp do lepszej jakości komponentów produkowanych przez firmy z całego świata. Przeceny i promocje nie wynikają z potrzeby pozyskania nowych klientów, ale tego, że im większa firma i sprawdzony klient, tym większa pozycja przetargowa z zakupie nowych komponentów o dobrej jakości.

Czy firma instalacyjna będzie istniała za 30 lat?

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem doświadczonych firm instalatorskich jest gwarancja rynkowa firmy. W przypadku wyboru instalatora musisz mieć pewność, że będzie istniała w ciągu kolejnych 25-30 lat. Na tyle lat gwarantowana jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Warto zastanowić się, co zrobić w przypadku upadku firmy fotowoltaicznej, z którą podpisaliśmy długoterminową umowę? Jeśli nie zadbamy o ten aspekt i zapisy w umowie, może okazać się, że poniesiemy o wiele większe koszty, niż przewidywaliśmy. Mowa o sytuacji, gdy będzie niezbędna wymiana wadliwego komponentu. Co zrobi klient w przypadku, gdy falownik ulegnie awarii po 15 latach działania, a firma instalatorska nie będzie istnieć? Nie powinno dojść do takiej sytuacji w przypadku doświadczonych instalatorów. Wszystko jednak zależy od wyboru klienta.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię