Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Kompensacja mocy biernej

Kompensacja mocy biernej

163
0
PODZIEL SIĘ

Kompensacja mocy biernej – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Rosnące rachunki to prawdziwa zmora wielu przedsiębiorstw, które pobierają duże ilości energii. Często jednak nie są one spowodowane nadmierną ilością zużywanego prądu, ale brakiem kompensacji mocy biernej na terenie zakładu. Właśnie ten czynnik sprawia, że odbiorcom naliczane są dodatkowe opłaty. Jak jednak można sobie z tym poradzić?

Czym jest moc bierna i dlaczego jej kompensacja jest niezbędna?

Co do zasady, instalacje elektryczne wykorzystują dwa rodzaje energii. Pierwszą z nich jest energia czynna, którą wykorzystujemy do zasilania różnego rodzaju urządzeń. Z kolei drugim jest energia bierna, która nie wykonuje żadnej pracy. Może ona jednak obniżać parametry sieci przemysłowych w momencie, gdy jest pobierana w zbyt dużych ilościach. Kompensacja mocy biernej ma zapobiegać takim sytuacjom. Co jednak dzieje się, gdy z braku odpowiedniej infrastruktury ciągle one występują?

Nadmierne zużycie energii biernej negatywnie wpływa na sieć, a co za tym idzie, jest karane przez operatorów dodatkowymi opłatami. Najczęściej są one dość znaczące, stąd kompensacja mocy biernej stała się swego rodzaju koniecznością wśród odbiorców przemysłowych, którzy wykorzystują duże ilości energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona dla nich żadnych korzyści. Kompensacja mocy biernej pozwala bowiem obniżyć opłaty za prąd, a także znacząco wydłużyć żywotność zainstalowanej sieci. Dzięki zastosowaniu tej techniki można również zmniejszyć spadki napięć, gwarantując sobie nieprzerwane korzystanie z urządzeń.

Kompensacja mocy biernej a przepisy

Kompensacja mocy biernej jest regulowana różnego rodzaju przepisami prawa. Dopuszczalny pobór mocy biernej z systemu elektroenergetycznego został określony w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. nr 93/2007 poz. 623, z późniejszymi zmianami). Maksymalny pobór mocy biernej według tego przepisu wynosi tg=0,4. To właśnie przekroczenie tego parametru przy braku kompensacji mocy biernej powoduje naliczanie kar przez operatorów. Najczęściej fakt ten jest wyszczególniony na rachunku odbiorcy.

Kto powinien skorzystać z kompensacji mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej sprawdza się przede wszystkim wśród odbiorców pobierających duże ilości energii elektrycznej. Najczęściej zalecana jest ona w zakładach produkcyjnych czy fabrykach. Coraz częściej jednak kompensacja mocy biernej jest rekomendowana także biurowcom, serwerowniom, dużym obiektom usługowym czy obiektom dużych rozmiarów.

Kompensacja mocy biernej – gdzie szukać wykonawcy?

Kompensacja mocy biernej niesie ze sobą wiele korzyści – pod warunkiem, że jest ona wykonywana przez wykwalifikowane osoby. Znajdziesz ich w Salwis – profesjonalnym biurze projektów elektrycznych, które wykonuje kompensację mocy biernej od A do Z. Sprawdź naszą ofertę na https://salwis.pl/kompensacja-mocy-biernej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię