Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Jak zmniejszyć koszta instalacji fotowoltaicznej?

Jak zmniejszyć koszta instalacji fotowoltaicznej?

193
0
PODZIEL SIĘ
Worker installing alternative energy photovoltaic solar panels on roof

Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, ale obawiasz się, że nie podołasz finansowo? Przede wszystkim pamiętaj, że inwestycja w tę technologię przynosi zwrot średnio po ok. 5-8 latach, a korzyści będziesz czerpać przez minimum 20-25 lat. Twoje rachunki za prąd obniżą się nawet o 90%! Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby obniżyć koszty montażu, istnieje na to kilka sposobów. Oto one.

Skorzystaj z dotacji do fotowoltaiki

Fotowoltaika to technologia zaliczana do grupy rozwiązań korzystających z odnawialnych źródeł energii. Są one naturalne, darmowe i przyjazne środowisku, przez co wpisują się w polską i europejską politykę energetyczną. Dlatego osoby, które decydują się na montaż instalacji PV, mogą uzyskać dotacje na pokrycie sporej części kosztów kwalifikowanych w ramach programów rządowych, lokalnych oraz unijnych. Najważniejsze to:

  • rządowy program Mój Prąd – trzecia edycja rusza 1 lipca 2021 roku. Osoby, które już dokonały montażu instalacji fotowoltaicznej zapewne znowu będą mogły liczyć na do 5 tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania,
  • program Czyste Powietrze – to kolejny system dotacji, którą można uzyskać na panele fotowoltaiczne.

Istnieją także programy samorządowe – każde miasto i gmina realizuje inne projekty. Dlatego warto zasięgnąć informacji na ten temat.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje ulga termomodernizacyjna

Kolejnym sposobem na uzyskanie zwrotu części poniesionych wydatków na montaż paneli fotowoltaicznych jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Polega ona na tym, że koszty instalacji możesz odliczyć od podstawy opodatkowania przy rocznym rozliczeniu PIT. Uzyskany dzięki temu zwrot podatku pozwoli zredukować wydatek poniesiony na pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej.

Zaopatrz się w elementy fotowoltaiki w sprawdzonej hurtowni

Największy koszt, jaki niesie za sobą instalacja fotowoltaiczna, to wydatek na same komponenty, które ją tworzą. Chodzi zarówno o panele, jak i o inwerter, konstrukcję do zamontowania na dachu, przewody solarne czy zabezpieczenia.

Czy są to koszty, które można obniżyć? Tak, jednak z ważnym zastrzeżeniem. – Nie należy kupować komponentów fotowoltaicznych z niesprawdzonych źródeł ani urządzeń podejrzanych marek. Chociaż na pozór przynosi to oszczędności, w rzeczywistości może narazić na znacznie wyższe wydatki – ostrzega ekspert z hurtowni fotowoltaicznej MUNO. – Słabej jakości panele fotowoltaiczne mogą mieć niższą sprawność, pracować niestabilnie lub np. szybko utracić początkową moc generowanego prądu – wyjaśnia.

Co zatem zrobić? Rozwiązaniem może być zakup komponentów umożliwiających wykorzystanie promieniowania słonecznego w sprawdzonej hurtowni. Ponieważ tego typu placówki współpracują najczęściej bezpośrednio z producentami, mogą zaoferować znacznie korzystniejsze stawki za markowe panele, falowniki i inne elementy. Poza tym można tu uzyskać pomoc techniczną przy dopasowaniu komponentów. Jeśli potrzebujesz takiego wsparcia, możesz skontaktować się np. z ekspertami MUNO. Pomogą zoptymalizować wydatek na fotowoltaikę dla domu czy firmy i czerpać darmową energię elektryczną na jeszcze korzystniejszych warunkach finansowych..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię