Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Instalacje w walce o pozyskiwanie energii

Instalacje w walce o pozyskiwanie energii

3634
0
PODZIEL SIĘ

Instalacje wykorzystujące energię naturalną – odnawialną, posiadają szereg licznych zalet, które stają się idealnym rozwiązaniem. Jest tak szczególnie w sytuacji, kiedy pojawiają się sytuacje związane z przerwami w dostawach energii. Najczęściej prąd elektryczny dostarczany jest za sprawą sieci przesyłowych i linii wysokiego napięcia. Te w przypadku silnych wiatrów, podczas deszczu lub burz, mogą zostać uszkodzone. Powalone drzewa i inne elementy skutecznie potrafią utrudnić życie i funkcjonowanie. Wiele bowiem domów oraz gospodarstw nadal jest uzależnionych od takich tradycyjnych dostawców i w efekcie zostają pozbawieni energii elektrycznej. Wynika to nie tylko z przyzwyczajenia do takiego rozwiązania – do prądu czerpanego z sieci. Inny powód to również brak wiedzy co do tego, że ciepło jak i energię elektryczną można uzyskać z innego źródła. Takimi możliwościami cechuje się między innymi energia słoneczna oraz wiatrowa choć możliwości, które są obecnie oferowane są znacznie większe. Dobrą cechą takich rozwiązań staje się również mniejsza podatność na takie sytuacje jak burze, które niekiedy na kilka dni lub tygodni potrafią odciąć od tradycyjnego źródła energii. Z takich rozwiązań naprawdę warto korzystać również, dlatego że w części przypadków nie trzeba ponosić z tytułu ich zużycia kosztów. Instalacje solarne i elektrownie wiatrowe w tym również pionowe turbiny wiatrowe dają w wielu przypadkach częściową, a nawet całkowitą niezależność energetyczną. Wszystko zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną oraz cieplną. Najczęściej zamieniane są one na wspomniany prąd. Jednak inną równie popularną ewentualnością jest zużywanie jej do ogrzewania wody.

Najważniejsza kwestia to nie tylko wybór również i dobór instalacji staje się bardzo ważny. Podczas kiedy jedna bazuje na energii słonecznej, drugie rozwiązanie wykorzystuje energię wiatrową. Oba rozwiązania bazują tylko na konkretnym źródle energii i nie mogą wykorzystywać innych. Sprawia to, że można je wykorzystywać osobno, bądź też połączyć ich działanie dla własnych potrzeb. Dzięki temu dom bądź gospodarstwo zyskuje większą niezależność i swoistą różnorodność energetyczną. Jest tak bardzo często również w sytuacji kiedy burze i nawałnice szaleją to doskwierają mieszkańcom poszczególnych regionów naszego kraju. Widać to doskonale spoglądając na ostatnie wydarzenia w Polsce. Załamanie pogody sprawiło, że tysiące osób zostało odciętych – głównie od prądu. Wszystko przez unoszone obiekty, gałęzie oraz powalone drzewa. Skutki takich uszkodzeń doświadczyło wiele województw z terenu całego kraju. W perspektywie czasu, cała ta infrastruktura zostanie z pewnością odbudowana. Problem jest jednak tempo napraw oraz to w jakiej kolejności zostaną naprawione sieci elektroenergetyczne. Dla wielu osób oraz gospodarstw jest to więc istotny problem. Dzieje się tak tym bardziej, że w pewnych regionach takie sytuacje zdarzają cyklicznie. Jest tak w szczególności wówczas, kiedy nie zostaną podjęte odpowiednie kroki mające zabezpieczyć instalacje przed nawałnicami i takimi wydarzeniami losowymi. Usuwanie takich uszkodzeń to nie tylko słupy umiejscowione przy drogach. W wielu przypadkach obejmuje to również elementy umieszczone w samych lasach. Ich uszkodzenia oraz niezbędna naprawa wiąże się nie tylko z koniecznością poświęcenia określonego czasu. Największym jednak problemem staje się dotarcie do takich elementów i przywrócenie ich do sprawności. Jeżeli więc nie posiadamy innych alternatywnych rozwiązań oraz instalacji, dla wielu osób i gospodarstw, pozostają generatory prądotwórcze. Te jednak często tylko częściowo zaspokajają zapotrzebowanie i nie zawsze mamy pewność, że trafią akurat w nasze ręce.

Dysponowanie własną instalacją solarną bądź elektrownią wiatrową w dużej mierze rozwiązuje te kwestie. Zaspokojenie nawet podstawowych potrzeba jak ciepła woda, energia zapewniająca światło i im podobne rozwiązania stają się szczególnie wartościowe w sytuacji kiedy inne domy oraz gospodarstwa borykają się z licznymi problemami. Wiele zależy od wydajności określonej instalacji, jednak zawsze jakakolwiek energii staje się bardzo cenna w sytuacji, kiedy brak jest jakiejkolwiek alternatywy. Ostatnie sytuacje transmitowane w telewizji i nagłaśniane w radiu powinny więc tym bardziej skłonić do zastanowienia się nad realnością i koniecznością posiadania takich rozwiązań. Istnieje możliwość podłączenia do nich szeregu urządzeń, dzięki czemu można przygotować się na wiele ewentualności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię