Strona główna ENERGIA ENERGIA WIATROWA Innowacyjne latarnie w Katowicach

Innowacyjne latarnie w Katowicach

1117
0
PODZIEL SIĘ

W Katowicach na coraz szerszą skalę zaczęto wykorzystywać energię odnawialną. Teraz postanowiono ją zastosować w oświetleniu ulicznym. Na ten cel postanowiono wykorzystać rozwiązania wykorzystujące energie pochodzącą z wiatru oraz ze słońca. Takich też 29 latarni ma pojawić się tam gdzie nie można zastosować tradycyjnego zasilania. Istotną cechą latarni hybrydowych jest możliwość pozyskiwania energii ze słońca oraz wiatru. W efekcie pod wieloma względami takie oświetlenie jest samowystarczalne. Wszystko dzięki temu, że zastosowano w nich panele fotowoltaiczne oraz mikro-turbinę wiatrową oraz dostosowane do wymagań akumulatory. W efekcie dostarczana jest energia niezbędna do tego by wykorzystać ją do oświetlenia drogi. Można znaleźć również bardziej wydajne rozwiązania. Energia pochodząca ze słońca oraz wiatru są w stanie zapewnić energię dla bardziej zaawansowanych potrzeb w urządzeniach, które są obecne w naszych domach.

Jednak na mniej wymagające systemy nie potrzeba aż tak zaawansowanych instalacji. Oświetlenie ulic ma generalnie mniejsze zapotrzebowanie. Tym samym i same rozwiązania są mniej skomplikowane, co nie sprawia, że mogą być mniej trwałe i funkcjonalne. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa zarówno tych na drodze jak i pod względem przestępczości.

Koszty tej inwestycji to ponad 1 milion złotych. Udało się jednak uzyskać dofinansowanie w wysokości 772 tyś. zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię