Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Inne spojrzenie na energię – Biomasa

Inne spojrzenie na energię – Biomasa

4743
0
PODZIEL SIĘ

Biomasa, nie jest niczym nowym a tym bardziej niezwykłym. Znana i ceniona już od najdawniejszych lat, zalicza się zasadniczo do odnawialnych źródeł energii. Jako biomasę kwalifikuje się pewne odpadki z gospodarstw domowych, jak również pozostałości po pracach związanych z zielenią miejską. Warto jednocześnie zauważyć, że jako biomasę, uznaje się również materię organiczną oraz substancje o charakterze roślinnym oraz zwierzęcym. Pod pojęciem biomasy, kryją się nie tylko pozostałości z gospodarstw domowych. Biodegradowalny charakter odpadów, sprawie, że doskonale nadają się na ten cel również pewne odpady o charakterze przemysłowym, po pracach leśnych oraz po pracach i produkcji o charakterze rolnym. Oprócz tego, że jako biomasę, kwalifikuje się pewne odpady, warto zauważyć, że w celu pozyskania biomasy można uprawiać pewne rośliny. Istotne jest tu jednak to, by cechowały się one dużym przyrostem oraz stosunkowo niewielkimi wymaganiami. W przeciwnym razie, ich uprawa okazałaby się nieopłacalna. Z tego też powodu wybiera się na ten cel między innymi: wierzbę wiciową (znaną też jako wierzba krzewiasta), topolę lub mozgi krzewiaste lub rdest. Obok tych roślin planuje się wprowadzić do uprawy również inne rozwiązania, efektem czego nowe gatunki miałyby zostać zaadoptowane na nasze potrzeby. Wady oraz zalety tych roślin sprawia, że istnieją różnorodne opinie co do ich przydatności. Wszystko zależy zarówno od samej gleby, wielkości plantacji, czasu poświeconego na nadzór, jak i dyspozycji obejmującej niezbędne maszyny i środki. Uzyskiwanie energii, polega najczęściej na spalaniu. Nim jednak do tego etapu dojdzie, produkt powinien zostać odpowiednio do tego przygotowany. Im proces przygotowania, będzie bardziej profesjonalny, tym i dalsza efektywność będzie bardziej zadowalająca. Tym samym, należy zwrócić uwagę na sam proces spalania. Odpowiednie kotły oraz dostosowana i sprawna instalacja, zapewnia naprawdę dobrą wydajność osiąganą z każdym wkładem.

Jako naturalny i ekologiczny produkt, biomasa cieszy się popularnością oraz uznaniem. Z różnorodnych bogactw biomasy mogą korzystać mieszkańcy prawie całego świata, co dla wielu jest argumentem by iść właśnie w tym kierunku rozwoju. Może ona stanowić pod pewnymi względami alternatywę dla energii słonecznej oraz wiatrowej, które podobnie jak biomasa oferują produkcję energii elektrycznej. Ta ostatnia jest niekiedy bardziej stabilna pod względem dostępności. Elektrownie słoneczne oraz wiatrowe, by poprawnie funkcjonować, w wiotszości przypadków muszą mieć dostęp do okręconego źródła i to w określonej mocy. Dla wielu osób, pozostaje więc biomasa Jej wszechstronne możliwości zastosowania, ograniczają czasami tylko jej pewne wady. Bardzo często problemem jest kwestia związana z magazynowaniem oraz dozowaniem. To z kolei przekłada się na transport. Spowodowane jest to głównie przez to, że często mniejsza gęstość, zwiększa niezbędną przestrzeń. Dla wielu firm oraz osób, problemem jest również to, że dostępna biomasa ma gorsze parametry do tradycyjnych surowców. W pewnych przypadkach w celu uzyskania energii z tony tradycyjnego paliwa, należy dysponować 1,5 – 2 ton biomasy. W większości przypadków, wynika to z faktu, iż ma on sypki charakter. Sam produkt, musi zostać jednocześnie, wcześniej właściwie przygotowany. W wielu przypadkach wiąże się to z procesem suszenia. Ma on przygotować surowiec do dalszego etapu użytkowania. Niekiedy skutkuje to pewnymi komplikacjami, szczególnie, jeżeli należy na te czynności, należy poświęcić więcej czasu. Podobnie jest, jeżeli chodzi o dostępność samych surowców. Część z nich jest dostępna tylko okresowo, co sprawia, że należy liczyć się z ograniczeniami w dostępności.

Tego rodzaju naturalne paliwo jak biomasa, może przyjmować postać: drewna kawałkowego, zrębków drzewnych, trocin, wiór, brykietu oraz kory. Jako paliwo i źródło niezbędnej energii, również w doskonały sposób sprawdza się ziarno energetyczne oraz słoma. Duże możliwości i perspektywy rozwoju dla biomasy dają jej dosyć silną pozycję, jako konkurencji dla innych źródeł energii wykorzystywanych nie tylko w naszym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię