Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Ile kosztuje podłączenie pieca na ekogroszek w 2021 roku?

Ile kosztuje podłączenie pieca na ekogroszek w 2021 roku?

1361
0
PODZIEL SIĘ

Piec na ekogroszek to w tej chwili jedno z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Coraz częściej zastępuje inne rodzaje węgla, brykiet czy drewno. Wynika to z liczby dofinansowań, które wynikają z działań ekologicznych na terenie województw czy całego kraju. Piec na ekogroszek jest jednak dużo tańszym rozwiązaniem niż odnawialne źródła energii w postaci paneli czy pomp ciepła. Przy okazji są dużo lepsze dla środowiska niż tradycyjne kotły węglowe. Ile kosztuje podłączenie pieca na ekogroszek w aktualnym roku? 

Koszt w zależności od rodzaju pieca

Piece na ekogroszek występują w wielu różnych rodzajach, dlatego koszt ich przyłączenia może być naprawdę różny. Najpopularniejsze są kotły podajnikowe, które ułatwiają sprawę dokładania węgla. Wystarczy umieścić ekogroszek do specjalnego pojemnika, który „podaje” węgiel, gdy zaczyna go brakować w piecu. Najczęściej są one w pełni automatyczne, a zajmuje się nimi komputer kotła. Koszt samego pieca może wynieść wtedy nawet 2 razy drożej. Przy małych gabarytach z 4 tysięcy złotych zrobi się 8 tysiący (nie licząc montażu). Komfort takiego rozwiązania wart jest jednak swojej ceny. 

Piec z podajnikiem jest w stanie pracować nawet kilkanaście dni. Poleca się stosować wersję tłokową, bo ślimakowa ma średnie opinie jeśli chodzi o awaryjność. Ważna jest także odpowiednia jakość ekogroszku, która wpływa na długość użytkowania. Dobrej jakości węgiel i podajnik tłokowy będą znacznie oszczędniejsze niż przyłączanie kolejnego pieca. Dobrej jakości ekogroszek znaleźć można w sklepie z opałem – superopal.com

Koszt pieca wraz z montażem 

Na ogólny koszt pieca na ekogroszek wpływa wiele czynników. Oprócz samego kotła potrzebne są grzejniki, które kosztują dodatkowy montaż. Sytuacja zmienia się w zależności od tego czy przyłączamy piec do nowego domu, czy część instalacji jest już na miejscu. Wiele zależy od powierzchni całego domu. Montaż wszystkich części pieca jest utrudniony w przypadku dwóch kondygnacji zamiast jednej. Koszty oscylują zazwyczaj w okolicach 90 złotych za metr kwadratowy. Przy 80 metrach kwadratowych będzie to około 15 tysięcy złotych. Wszystko to przy wariancie mocy 25 kilowatów. 

Osobną sprawą jest zamontowanie samego pieca oraz robocizna w kotłowni. Trzeba pamiętać o wszelkich pracach związanych z podłączeniem bojlera, jeśli ktoś decyduje się na ogrzewanie w ten sposób wody. Zazwyczaj dodatkowy koszt wynosi wtedy 7 tysięcy. Otrzymasz dostawę instalacji już na drugi dzień od podpisania umowy, dlatego wszystko dzieje się bardzo płynnie. 

Ile łącznie trzeba zapłacić za przyłączenie pieca? 

Podsumowując, podłączając piec do nowego domu (nie mając w domu jeszcze żadnych instalacji) trzeba zapłacić za:

  • nowy piec na ekogroszek
  • jego montaż w kotłowni 
  • grzejniki i ich montaż 
  • podłączenie pieca do bojlera
  • robociznę związaną z połączeniem całej instalacji 

Łącznie trzeba wtedy dodać wspomniane 15 tysięcy za instancję w całym domu oraz dodatkowe 7 tysięcy za pracę w samej kotłowni. Wszystko przy mocy pieca na poziomie 25 kilowatów. Koszt oczywiście zmienia się w zależności od wielkości budynku czy rodzaju pieca. W przypadku domu jednorodzinnego koszt nie powinien jednak przekroczyć 40 tysięcy złotych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię