Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja urządzenia

Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja urządzenia

219
0
PODZIEL SIĘ

Montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach domów jest coraz bardziej popularne. Przemawiają za tym zarówno względy pro-środowiskowe, jak i oczywiście chęć obniżenia rachunków za zużycie energii elektrycznej. Sprawdźmy więc, ile kosztuje fotowoltaika i po jakim czasie możemy liczyć na zwrot kosztów inwestycji.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika (a dokładnie system fotowoltaiczny) to zespół połączonych ze sobą elementów, dzięki którym energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na energię elektryczną. Zjawisko to zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele – główny element całego systemu, najczęściej montowany na dachach domów jednorodzinnych.

To właśnie w ogniwach (będących półprzewodnikami), przy udziale fotonów (czyli „cząstek” promieniowania pochodzącego ze słońca), dochodzi do powstania napięcia elektrycznego. W efekcie w panelach fotowoltaicznych powstaje prąd stały, który dzięki falownikowi (inwerterowi) przekształcany jest w prąd zmienny, zasilający instalacje i urządzenia w domu.

Fotowoltaika koszt zależy od kilku czynników

Aby obliczyć, ile kosztuje fotowoltaika, musimy najpierw oszacować (w przypadku nowo wybudowanych domów) lub sprawdzić (w domach już zamieszkałych), ile wynosi zużycie prądu w ciągu roku. Dopiero wtedy będziemy mogli wybrać instalację o odpowiedniej mocy, która zaspokoi potrzeby domu i jego mieszkańców. Oczywiście im większe one będą, tym więcej zapłacimy za całą instalację fotowoltaiczną.

Na cenę instalacji wpływa także wielkość montowanych paneli, miejsce montażu (dach, grunt), skuteczność paneli i okres udzielonej gwarancji. Musimy mieć też na uwadze, że płacimy nie tylko za sam produkt, ale i za usługę monterską. A co dokładnie składa się na elementy systemu fotowoltaicznego za który płacimy?

  • panele fotowoltaiczne,
  • falownik,
  • okablowanie, szyny, elementy montażowe,
  • opcjonalnie – akumulatory (gromadzące nadwyżki wyprodukowanej energii).

Fotowoltaika koszt instalacji

Aby oszacować koszty instalacji fotowoltaiki, musimy przyjąć pewne założenia. Przykładowo: jeśli 4 osobowa rodzina zużywa średnio 3000 kWh w ciągu roku, to koszt instalacji systemu fotowoltaicznego o dobrej jakości, wyniesie około 15000 -20000 zł. Dla gospodarstwa domowego, którego roczne zapotrzebowanie na prąd wynosi około 5000 kWh, wydatek ten może wzrosnąć do nawet 30 000 zł. Wszystko zależy oczywiście od jakości instalacji, na którą się decydujemy.

Szacując koszt instalacji fotowoltaicznej, musimy brać pod uwagę cenę paneli. Najczęściej waha się ona pomiędzy 400 a 1000 zł netto, choć rynek oferuje także i droższe modele. Kolejnym wydatkiem jest inwerter. Dobrej jakości falownik to wydatek 4000 – 5500 zł. Do tego doliczmy jeszcze okablowanie, konstrukcję mocującą, usługę monterską i podatek VAT. Jeśli natomiast zdecydujemy się na gromadzenie nadwyżkowego prądu w akumulatorach magazynujących, zapłacimy dodatkowe kilka tysięcy złotych (nawet 20000 zł i więcej).

Fotowoltaika – cena zależy od liczby osób

Oczywiście inaczej wygląda zapotrzebowanie na prąd w przypadku osoby mieszkającej w pojedynkę a jeszcze inaczej przy większych, wieloosobowych rodzinach. Dla zaspokojenia potrzeb jednej osoby, wystarczy bowiem 6 – 7 paneli. Koszty instalacji będą wtedy dużo niższe i najprawdopodobniej zamkną się w przedziale pomiędzy 12000 a 16000 zł.

To, ile kosztuje fotowoltaika, zależy także od jakości paneli i typów zastosowanych w nich ogniw. Najwięcej zapłacimy za ogniwa monokrystaliczne. Są one najbardziej wydajne i zajmują najmniejszą powierzchnię. Mniej efektywne, ale tańsze są ogniwa polikrystaliczne. Różnice cenowe pomiędzy tymi panelami, o tej samej lub zbliżonej mocy,  to kwota co najmniej 100 zł, czasem 400 zł.

Fotowoltaika koszt inwestycji

Koszt inwestycji fotowoltaicznej można obniżyć, korzystając z różnych dotacji i rządowych programów pro-środowiskowych. Dzięki nim możemy uzyskać częściowy zwrot poniesionych kosztów, który może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że przeciętna instalacja fotowoltaiczna zaczyna „zwracać się” po sześciu (czy maksymalnie dziesięciu latach), dofinansowanie skróci ten okres, przynosząc nam oszczędności wcześniej niż planowaliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię