Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Fotowoltaika – ekologiczna odpowiedź na wysokie rachunki za energię

Fotowoltaika – ekologiczna odpowiedź na wysokie rachunki za energię

554
0
PODZIEL SIĘ

9-10 procent – o tyle wzrosną rachunki za energię elektryczną w Polsce tylko w 2021 r. W najbliższych latach nie można liczyć na ich obniżki, co zapowiadają także decydenci rządowi. Każdy z nas może już dziś zadbać o niskie rachunki za energię – rozwiązaniem jest inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Ceny energii obciążają portfele Polaków

W 2021 r. każde gospodarstwo domowe odczuje podwyżki ceny energii elektrycznej na poziomie około 8 zł w skali miesiąca – wynika w wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki. Na wzrost energii w Polsce składa się wiele czynników. Na rachunkach zobaczymy m.in. taryfy dystrybucyjne, które zatwierdza URE. Na rachunkach pojawiła się nowa pozycja w części dystrybucyjnej, czyli opłata mocowa. Dzięki niej Polska będzie miała środki na inwestycje w modernizację bloków energetycznych. Także uzależnienie miksu energetycznego od generacji węglowej powoduje wyższe ceny energii. W tym roku odnotowywane są także rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2, co jest niekorzystne dla krajów posiadających sektor energetyczny uzależniony od paliw kopalnych.

Energia elektryczna jest motorem gospodarki XXI wieku, także Polski. Ceny energii przekładają się na ceny usług oraz produktów sklepach. Polacy od początku roku odczuwają wzrost kosztów życia. A sytuacja nie ulegnie zmianie w przeciągu najbliższych kilku lat. Potwierdzają to także decydenci rządowi. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w audycji RMF FM szacował, że ceny energii będą rosły aż do 2030 r.! W następnej dekadzie spodziewany jest spadek ze względu na zmieniającą się strukturę produkcji energii elektrycznej. Zapowiadana jest budowa elektrowni jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii jak energetyka wiatrowa czy fotowoltaika. Zalety tej ostatniej już dziś mogą doświadczyć w szczególności właściciele domów jednorodzinnych.

Receptą na wysokie ceny energii są mikroinstalacje fotowoltaiczne

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów, produkujących energię elektryczną we własnych źródłach energii, takich jak mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jest to obecnie atrakcyjne aktywo inwestycyjne, w zasięgu ręki każdej zainteresowanej osoby. Oczywiście, najłatwiej jak jest się właścicielem domu jednorodzinnego.

Boom inwestycyjny ma związek m.in. rosnącymi cenami za energię elektryczną. Inwestycje w mikroinstalację fotowoltaiczną wspiera także rząd w postaci dotacji w programach Mój Prąd i Czyste Powietrze. Panele fotowoltaiczne dają wiele korzyści. Wymagają na początku dosyć wysokiego wkładu pieniężnego, jednak sama inwestycja zwraca się już po 5-6 latach. Fotowoltaika to gwarancja niezależności energetycznej oraz od podwyżek energii w ciągu następnych lat, ale także niższe koszty eksploatacji domu. Co więcej, fotowoltaika to energia ekologiczna. Instalując ją na dachu można przysłużyć się do walki ze smogiem, powstającym na skutek niskiej emisji generowanej w tzw. kopciuchach. Panele nie emitują hałasu i zanieczyszczeń. Generują za to jedną rzecz – oszczędności. Fotowoltaika w połączeniu np. pompą ciepła lub ładowarką do samochodu elektrycznego może zapewnić praktycznie bezkosztową eksploatację domu oraz pojazdu.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – od czego zacząć?

Jeżeli rozważasz inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną, nie wahaj się dłużej. Obecnie można skorzystać z różnych programów dofinansowań do inwestycji. Potwierdzono już uruchomienie trzeciego naboru w programie Mój Prąd, który ruszy (według planów NFOŚiGW) 1 lipca 2021 r. Wnioskodawca będzie mógł się ubiegać o wsparcie inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną, ale także magazyn ciepła/chłodu, ładowarkę do samochodu elektrycznego lub inteligentny system zarządzania energią elektryczną.

Inwestując w fotowoltaikę postaw na sprawdzonego instalatora jak Stilo Energy o ugruntowanej pozycji rynkowej. Wystarczy tylko się zgłosić i wypełnić formularz. Dzięki blisko 100 ekipom instalatorskim można liczyć na szybkie terminy realizacji. Nad procesem montażu czuwa dedykowany opiekun odpowiedzialny za logistykę, dotrzymanie terminów i zakres umówionych prac – od bezpłatnego audytu po instalację i podłączenie do sieci elektroenergetycznej. Co więcej, doradcy pomagają także w formalnościach przy składaniu wniosków o dofinansowanie. Montaż jest realizowany zgodnie z prawem i normami budowlanymi – nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo. Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa – właściciel może o niej praktycznie zapomnieć (montaż jest objęty gwarancją) i cieszyć się niskimi cenami energii elektrycznej przez kolejne 25-30 lat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię