Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Fotowoltaika dla firm, czyli jak obniżyć rachunki za energię

Fotowoltaika dla firm, czyli jak obniżyć rachunki za energię

130
0
PODZIEL SIĘ

Inwestycja w panele słoneczne jest popularna nie tylko wśród właścicieli gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorców. Bez względu na branżę, w jakiej prowadzi się działania, można znacznie zredukować ich koszta poprzez instalację fotowoltaiki. W jaki sposób uzyskać niezależność energetyczną firmy oraz jakie należy wykonać kroki, aby otrzymać dofinansowanie do takiego przedsięwzięcia?

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę dla firm?

Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy inwestują w instalacje fotowoltaiczną, jest oczywiście chęć ograniczenia rachunków za prąd. Duże hale magazynowe oraz fabryki podczas pracy zużywają ogromne ilości energii, która z roku na rok staje się coraz droższa. Dotyczy to także biur czy serwerowni, gdzie każdego dnia pracuje ogromna liczba maszyn, stale podłączonych do sieci. Jedynym rozwiązaniem, aby zredukować koszta prowadzenia działalności, jest własne źródło prądu, jak np. panele słoneczne na dachach budynków firmowych. Odpowiednia ilość ogniw fotowoltaicznych pozyskuje tak dużo energii, by całkowicie zaspokoić potrzeby całej firmy. Pozwala to całkowicie zapomnieć o rachunkach za prąd, a jednocześnie wpływa korzystnie na PR firmy, która w branży zyskuje miano „dbającej o środowisko”. 

Rozliczenie kosztów fotowoltaiki 

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że tak jak w przypadku gospodarstw domowych, również firmy mogą odliczać poniesione koszta, związane z fotowoltaiką, od podatku. Wszelkie wydatki związane zarówno z materiałami, jak i samym montażem można uznać za koszt uzyskania przychodu przez firmę, co ostatecznie zwróci część poniesionych kosztów przedsiębiorcy. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju dofinansowania oraz pożyczki dla właścicieli firm, przeznaczone na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Trzeba jednak odpowiednio wcześniej zgłosić się do programu i zadbać o wszelkie formalności, które często utrudniają zdobycie niezbędnych pieniędzy.

Formalności związane z instalacją fotowoltaiczną dla firm

Montaż fotowoltaiki w przypadku firm jest unormowany prawnie. Niezbędne jest zezwolenie na budowę oraz uregulowanie formalności związanych z przesyłem prądu z dotychczasowym dostawcą energii. Warto także odpowiednio wcześniej zweryfikować, czy budynek, na którym mają znaleźć się panele słoneczne posiada odpowiednią konstrukcję dachu. Wiele firm, zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi dla firm oferuje kompleksową obsługę, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą całkowicie skupić się na prowadzeniu interesów, kiedy formalności są załatwiane przez wykonawcę.  

Fotowoltaika daje wiele korzyści firmom, zwłaszcza tym, które zużywają ogromne ilości prądu w ciągu roku. Po instalacji paneli słonecznych różnica kosztów jest zauważalna już od pierwszego miesiąca użytkowania. Samowystarczalność w zakresie produkcji energii sprawia, że podczas większych awarii w mieście nie trzeba się martwić o przestoje w pracy, przekładające się na ogromne straty. A dodatkiem sprzyjającym firmie jest poprawa wizerunku, co może przyciągnąć nowych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię