Strona główna ENERGIA ENERGIA SŁONECZNA Farmy słoneczne – znajdziesz je w Polsce

Farmy słoneczne – znajdziesz je w Polsce

2613
0
PODZIEL SIĘ

Uzyskiwanie energii ze słońca staje się coraz popularniejsze. Dowodem na to są spotykane rozwiązania instalacje spotykane w przypadku domów osób indywidualnych. Podobne jednocześnie rozwiązania znaleźć można również w przypadku łodzi, jachtów, barek a nawet przyczep kempingowych. Tam gdzie jest słońce panele fotowoltaiczne są w stanie dostarczyć energię na określone potrzeby. Coraz częściej powstają farmy, które złożone z takich paneli instaluje się na dachach budynków, na ziemi a nawet na wodzie. Poszczególne lokalizacje mają swoje walory, które przemawiają właśnie za takim wyborem. Bardzo często jest to kwestia nasłonecznienia oraz braku obiektów, które utrudniałyby dostęp do energii słonecznej. Takie popularne rozwiązania rosną w siłę w wielu krajach i swoją wartość pokazują coraz częściej również w naszym kraju. Dowodem na to są informacje o farmach fotowoltaicznych działających na terenie Ustronia Morskiego oraz Olsztyna. Oba rozwiązania są bardzo interesujące. To związane z Olsztynem i Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, będzie wytwarzać energię na potrzeby spółki dzięki działaniu 480 szt. modułów fotowoltaicznych (poliktyrstalicznych). Ich moc szczytowa to 250Wp. Pozwoli to w znaczący sposób ograniczyć koszty funkcjonowania.

Z kolei farma w Ustroniu Morskim powstała na terenie wysypiska śmieci. Na nowe potrzeby teren został poddany rekultywacji. Tu na obszarze 2,2 ha., w 22 rzędach ustawiono panele słoneczne. W efekcie uzyskiwana moc jest przekazywana do sieci energetycznej. Wykorzystanie wysypiska śmieci na takie instalacje jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Wato zauważyć, że przepisy zezwalają na takie kroki ze względu na to, że farmy fotowoltaiczne występują tu jako forma instalacji.

Inwestycje i podobne rozwiązania z pewnością staną się postawami godnymi naśladowania. Odpowiedzialny rozwój i zagospodarowanie terenu często idą tu w parze z inwestycjami przyczyniającymi się do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Zmniejszenie emisji pyłów, szkodliwych gazów w wielu przypadkach powinno być dodatkowym czynnikiem motywującym do skorzystania z takich rozwiązań. Warto zauważyć, że ten szczególnie ważny problem, cyklicznie powraca praktycznie każdego roku.

 

Źródło: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olsztynie

Strona miasta Ustronie Morskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię