Strona główna ENERGIA MAGAZYNOWANIE ENERGII Elektryczne statki walczą o ekologię

Elektryczne statki walczą o ekologię

1416
0
PODZIEL SIĘ

Odnawialne źródła energii pozwalają na ich zastosowanie w coraz to nowych przypadkach. Obecnie niczym nowym nie są już ani samochody elektryczne, drony, ciężarówki i inne pojazdy. Ich korzystny wpływ na środowisko naturalne to brak emisji szkodliwych substancji oraz fakt, że stale są one udoskonalane. Zapowiedź samolotów elektrycznych, które w sposób komercyjny były by w stanie przewozić pasażerów stają się dziś już tylko kwestią niedalekiej przyszłości. Nic, więc dziwnego, że również można już znaleźć zeroemisyjne statki lub wykorzystujące napęd hybrydowy. Tym największym do pokonywania trasy żeglugi nie wystarczają już żagle. Wymagają bardziej zaawansowanego zasilania.

W Chinach postanowiono wykorzystać na ten cel właśnie silniki elektryczne. Dokonano tego w stoczni rzecznej Guanzhou International Company. Jednostka ta ma kursować po rzece Perłowej w Chinach Południowych. Maksymalna prędkość to około 13 km/h zaś niezbędną do tego moc zapewniają dwa silniki. Każdy z nich ma moc 160 kW. Zasięg takiego statku towarowego na prąd szacuje się na około 80 km. Długość jednostki to 70,5 metra, wysokość 13,9 metra zaś tonaż 2204 kg. Statek ma zanurzenie 4,5 metra. Akumulatory mają być ładowane czasie w czasie trwania załadunku oraz rozładunku. Czynność ta ma zajmować około 2 godziny. Trwałość takich akumulatorów szacuje się na około 5 lat. Jednostka w założeniu przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji oraz gazów do atmosfery. Tym samym zostanie najpewniej stworzony potencjalny rynek dla takich statków oraz podobnych rozwiązań. Chiny od dawna podejmują podobne inicjatywy o ekologicznych charakterze. Zarzutem w tym przypadku jest najczęściej to, że statek ma transportować węgiel czyli paliwo, które trudno uznać za ekologiczne. Ten ma trafiać do lokalnej elektrowni węglowej.

Z tego też powodu pojawia się tu wiele zarzutów odnośnie tego rodzaju rozwiązaniom. Należy jednak zauważyć, że stopniowo wprowadzane zmiany zapewnią w perspektywie czasu możliwość wprowadzania kolejnych bardziej wydajnych oraz ekologicznych rozwiązań. Pod pewnymi względami jest to innowacyjny projekt, który musi się jeszcze odpowiednio rozwinąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię