Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Elektrownie wodne w Polsce

Elektrownie wodne w Polsce

3441
0
PODZIEL SIĘ

Niezmiernie trudno dziś funkcjonować bez dostępu do energii elektrycznej. To również na niej opiera się poprawne funkcjonowanie większości naszych urządzeń oraz maszyn. Taką energię z sukcesami można pozyskiwać z rozmaitych źródeł. Powszechnie znane alternatywne źródła energii to słońce oraz wiatr. Jednak ich pojawianie się oraz intensywność zależą od wielu zmiennych czynników. Warto więc zauważyć, że istnieje dziś alternatywa. Z pewnością jednym z bardziej ciekawych rozwiązań staje się dziś woda, równie atrakcyjna jak słońce czy wiatr. Ta występują w wielu państwach na całym świecie w tym również i w Polsce. Jest ona dla nas niezbędna i umożliwi wytwarzanie energii. Woda posiada powiem pewną przewagę, jeżeli chodzi o magazynowanie. Dziś nie ma bowiem możliwości, by magazynować energię słoneczną lub wiatr – w ich czystej postaci i wykorzystywać je w zależności od potrzeb. Nieco inaczej jest w przypadku wody, która może występować w rzekach oraz szeregu zbiorników.

Elektrownie wodne wykorzystują energię wodną, która zaliczana jest do OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Wykorzystanie takiego źródła byłoby z pewnością znacznie większe, jednak należy zapewnić sobie dostęp do wody – jako czynnika zapewniającego energię na odpowiednim poziomie. Jest to jednak pewien problem, szczególnie tam gdzie pojawiają się problemy związane z niedoborem wody. Tam jednak gdzie jest jej pod dostatkiem chętnie się korzysta z takich możliwości. Takie rozwiązania stają się więc naprawdę popularne w wielu rejonach świata. Pomimo pewnych zarzutów ze strony ekologów nowoczesne pomysły rozwiązują często kluczowe problemy. Wydawałoby się iż energetyka wodna w naszym kraju jest trudna w realizacji, jednak i Polska może poszczycić takimi realizacjami. Choć wodne zasoby energetyczne naszego kraju są niewielkie to staramy się je odpowiednio wykorzystać. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dolny odcinek dorzecza Wisły oraz rzekę Odrę. Brak dobrych warunków wynika między innymi z niezbyt korzystnych opadów, jak również z tego jak się one rozkładają.

Elektrownie wodne można podzielić między innymi na: zapory, elektrownie szczytowo – pompowe, elektrownie przepływowe i pływowe. W zależności od ich typu zasada wytwarzania energii opiera się na nieco innych zasadach. Największe elektrownie wodne znajdują się między innymi w Chinach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wenezueli, Japonii czy Kanadzie. Z kolei największe elektrownie w naszym kraju to Żarnowiec, Żydowo, Włocławek, Solina, Porąbka-Żar oraz Czorsztyn. Warto również zauważyć, że większość z elektrowni wodnych w naszym kraju to elektrownie szczytowo – pompowe. Ich udział w krajowej produkcji energii w perspektywie czasu ma rosnąć, również ze względu na jej zapotrzebowanie. Ten typ elektrowni jest jednak dosyć kosztowny. Jednak alternatywa jest trudna do zaproponowania. W elektrowniach szczytowo – pompowych występują dwa zbiorniki: górny oraz dolny. Jako górny zbiornik można znaleźć rozwiązania w postaci elementów naturalnych jak i takich, które zostały stworzone przez człowieka. Z kolei zbiorniki dolne to między innymi: jeziora, specjalnie stworzone zbiorniki czy też sztolnie kopalniane. Podczas spadku zapotrzebowania na energię następuje pompowanie wody z dolnego zbiornika do górnego. W przypadku, kiedy rośnie zapotrzebowane na energię woda z górnego zbiornika zostaje uwolniona, dzięki czemu energia zostaje wytwarzana.

Energia czerpana z wody pod wieloma względami jest bezpieczna dla człowieka. Pewne kontrowersje wzbudza tylko wpływ takich rozwiązań na środowisko naturalne. Dotyczy to nie tylko ryb. W związku z całą infrastrukturą, która musi zostać stworzona na takie potrzeby konieczna staje się ingerencja w lokalną przestrzeń. Mimo wszystko dokonuje się w tym kierunku licznych i opłacalnych inwestycji dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale również i tych zagranicznych. Nowe technologie w wielu przypadkach sprawiają, że tego rodzaju elektrownie w znikomym stopni są w stanie oddziaływać na inne organizmy, zaś człowiekowi zapewniają tak niezbędną energię elektryczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię