Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Polski atom – coraz bliżej, coraz dalej

Polski atom – coraz bliżej, coraz dalej

2915
0
PODZIEL SIĘ

Elektrownia atomowa w Polsce to brzmi dumnie i majestatycznie jednak jak zazwyczaj to w naszym kraju bywa każda kolejna ekipa rządząca ma z tym problem. O takich planach związanych z budową elektrowni atomowej słyszy się od dawna i zawsze pojawiają się przeszkody. Często wiele się mówi, jednak w sferze praktycznej dzieje się naprawdę niewiele. Podzielone stanowiska obejmują najczęściej kwestie sposobu finansowania. Co do technologii to z uwagi na istniejące ryzyko, powinna być ona najnowocześniejsza. Brak konkretów sprawia, że liczne spekulacje wiążą się również z mocą bloków i ich ilością oraz samych dostawców technologii. Tu należy szukać więc firm bardziej doświadczonych w tej branży. Biorąc pod uwagę fakt, że sama budowa elektrowni atomowej również wymaga czasu, konkretne rozwiązania oraz sama lokalizacja nadal pozostają w sferze rozważań. Obok tej kwestii, należy zwrócić uwagę na jeszcze inną sprawę, jaką jest stworzenie sprawnej infrastruktury działającej na potrzeby elektrowni. Konieczne staje się tu zagospodarowane przestrzeni oraz źródeł finansowania.

Rząd z pewnością chciałby wszystkie możliwe kwestie rozwiązać na gruncie krajowym, jednak z racji braku doświadczenia, wsparcie ze strony bardziej doświadczonych państw wydaje się być koniecznością. Na gruncie kolejnych spekulacji można wymienić między innymi takie kraje jak: Francja, Chiny oraz Japonia. Mają one wiedzę, doświadczenie oraz technologię, której będziemy potrzebować w stworzeniu elektrowni atomowej – kiedy już będą znane konkrety. Inna sprawą jest jeszcze taka, że kwestie polityczne oraz ekonomiczne w końcu zaczną odgrywać kluczową rolę dla polskiego atomu. Wybór zagranicznego dostawcy może nie do końca podobać się Brukseli. Mogłoby to mieć wpływ na ujęcie unijne w sprawie emisji. Odmienną propozycję składa Polska a inną proponuje Unia Europejska, co wyraźnie zaostrza spór. Posiadane własnej elektrowni stałoby się pod względem emisji gazów, bardzo korzystne dla naszego kraju, szczególnie, że w wielu miejscach nadal korzystamy z węgla, który z uwagi na silną pozycję górnictwa, zawsze pozostaje bardzo newralgiczna kwestią. Ten był, jest i z pewnością nadal będzie wspierany przez rząd, czego dowodem są ostatnie decyzje dotyczące OZE. Jednak z czasem trzeba będzie zrezygnować z korzystnych decyzji w tych kwestii, również dlatego, że musimy spełniać kryteria w emisji gazów. To może wywołać kolejna falę protestów.

Mijają już nawet nie dni częściej miesiące i lata a kwestia elektrowni atomowej nadal jest traktowana jak coś co rządzący chcieliby mieć, jednak nie wiedzą jak się do tej kwestii zabrać. Uwarunkowania ekonomiczne, polityczne oraz i społeczne z pewnością nadal będą przeciągać tę sprawę aż do kolejnych wyborów, kiedy to pojawią się kolejne obietnice oraz zarzuty. Na konkrety trzeba będzie więc z pewnością jeszcze poczekać a kolejne pojawiające się informacje i zapewnienia ze strony Ministerstwa Energii dotyczące budowy elektrowni atomowej w Polsce traktować jako świeże wieści w planach, które zyskują swój zarys i dążą do realizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię