Strona główna GÓRNICTWO Czy ropa straci na znaczeniu?

Czy ropa straci na znaczeniu?

920
0
PODZIEL SIĘ

Ropa należy do bardzo popularnych paliw. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wiele z naszych pojazdów, zasilanych jest przez paliwa. W wielu przypadkach to bowiem ropa, stanowi podstawę dla wielu paliw. Najczęściej największym problemem jest cena nie tyle ropy, ile wyrobów pochodnych ropie. Te w wielu przypadkach rosną w okresie wakacyjnym i podczas wyjazdów związanych ze świętami. Paliwa, benzyna, osiągają rozmaite wartości, uzależnione od kilku czynników. W wielu przypadkach, państwa doskonale korzystają na uzależnieniu społeczeństwa oraz firm od rozmaitych paliw. Ich opodatkowanie, to zawsze to zawsze duży zastrzyk gotówki. Na ceny benzyny i oleju napędowego, składają się między innymi: marża, podatek VAT, podatek akcyzowy, opłata paliwowa oraz cena w rafinerii.

Ropa, nazywana jest również czarnym złotem i nim trafi do naszych kanistrów, musi zostać wydobyta. Tu można wymienić kilka państw, które czerpią z tego tytułu dużo korzyści: Arabia Saudyjska, Rosja, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Chiny. Wcześniej jednak musi zostać odnaleziona, a w obrębie całej inwestycji, należy zapewnić odpowiednią infrastrukturę oraz dokonać właściwych inwestycji. Wartym zaznaczenia jest tu fakt, że ropa, zalicza się tych źródeł energii, które ulegają wyczerpaniu. Tym samym, nie tylko ceny ropy, również i paliw, czy też innych wyrobów, które wymagają ropy, będą rosły. Będzie tak szczególnie w sytuacji, kiedy znajdziemy alternatywy dla ropy. W międzyczasie, firmy oraz inwestorzy poszukują kolejnych złóż. Jest to wyraźny problem, szczególnie w świecie tak silnie uzależnionego od ropy. W sytuacji kiedy zacznie jej brakować, najprawdopodobniej nastąpi jeden z bardziej poważnych kryzysów w światowej gospodarce.

Problem ten dostrzegają już coraz częściej producenci samochodów i pojazdów. Tu przez wiele lat słyszano, że samochód elektryczny, hybrydowy, czy też na energię słoneczną, to fantazja, która jest niemożliwa do realizacji. Konstruktorzy amatorzy, jednak starali się udowadniać, że nie jest to fikcja, lecz tylko perspektywa czasu, kiedy zyskają na popularności. Czas ich wprowadzenia okazał się jednak szybszy niż chyba sami podejrzewali. Jak się jednak okazuje, takie możliwości są coraz częściej dostępne. Osiągają one rozmaite parametry i zasięg, jednak ich dostępność jest coraz większa. Wszystko zależy zazwyczaj od kwestii dostosowania oraz doboru odpowiednich technologii. Te na szczęście, ciągle są rozwijane.

Obecność ropy naftowej w naszym życiu oraz otoczeniu, z pewnością zajmuje ważne miejsce. Trudno też będzie ją zastąpić. Wszystko to sprawia, że warto poszukiwać alternatyw i rozwijać nowe technologie. Dzięki temu nie tylko tworzymy sobie możliwość wyboru. Jednocześnie w wielu przypadkach, wspieramy ekologiczne rozwiązania. Jest to o tyle ważne, gdyż szacunki co do światowych zasobów ropy naftowej są bardzo skrajne. Podczas kiedy jedni snują perspektywę wyczerpywania się tych zasobów, inni twierdzą, że są one wystarczające. Należy jednak zauważyć, że zapotrzebowanie na energię, stale rośnie. Podaż oraz popyt kolejny raz wpływają na relacje społeczne, ekonomiczne oraz kulturowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię