Strona główna AKTUALNOŚCI Co to jest płyta drukowana?

Co to jest płyta drukowana?

559
0
PODZIEL SIĘ

Zastanawiasz się, co to jest płyta drukowana? Gdzie wykorzystuje się płyty drukowane? Jakie laminaty stosuje się do produkcji płytek drukowanych? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!

  1. Czym jest płytka drukowana?
  2. Rodzaje płytek drukowanych
  3. Gdzie stosuje się PCB?
  4. Czy rodzaj laminatu ma znaczenie?

Czym są płytki drukowane i gdzie znajdą zastosowanie? Jakie rodzaje płyt PCB można aktualnie znaleźć na rynku? Czy rozwiązania tego rodzaju można wykorzystać do amatorskiego montażu mniej lub bardziej złożonych elektrycznych urządzeń? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym jest płytka drukowana?

Standardowa płytka drukowana – zwana także płytką obwodu drukowanego – to element, który wykorzystuje się do montażu elektronicznych podzespołów. PCB to płyta z izolacyjnego materiału, która składa się między innymi z sieci elektrycznych połączeń, które najczęściej wykonuje się z miedzianej folii. Na ścieżkach – czyli sieci połączeń elektrycznych – umieszcza się lutownicze punkty, które służą do montażu wspomnianych podzespołów elektronicznych.

Popularne płytki drukowane produkuje się w postaci arkuszy stworzonych na bazie szklano-epoksydowych włókien, które spaja się żywicą i pokrywa miedzią.

Rodzaje płytek drukowanych

Dziś wyróżnia się kilka głównych rodzajów płytek drukowanych. Konstruuje się je w jednostronnych, dwustronnych lub wielowarstwowych wariantach. Jednostronne płytki PCB to nie tylko najprostsze, ale i najtańsze rozwiązania. Stosuje się je w mało skomplikowanych układach i równie nieskomplikowanych urządzeniach – na przykład w produkcji urządzeń, które wykorzystujemy na co dzień w naszych domach. Płytki PCB dwustronne różnią się od jednostronnych tym, że układy ścieżek mają po – jak sama nazwa wskazuje – obu stronach.

Na rynku można znaleźć także płytki uniwersalne. To rozwiązania, po które sięgają zwykle amatorzy, zajmujący się montażem urządzeń elektronicznych – również bardziej złożonych. W przypadku profesjonalnego zastosowania płytki uniwersalne stosuje się głównie do przeprowadzenia szybkiego testu jakiegoś fragmentu naszego urządzenia.

Wielowarstwowe płytki drukowane natomiast od jednostronnych i dwustronnych różnią się bardziej złożoną, uporządkowaną strukturą przypominającą stos.

Gdzie stosuje się PCB?

Pierwsze płytki drukowane wykorzystywano głównie w branży wojskowej oraz w kosmonautyce. Dziś natomiast stosuje się je w urządzeniach AGD, komputerach, telefonach, tabletach czy zabawkach. Płytki drukowane można znaleźć także w wielu branżach przemysłowych, na przykład w motoryzacji, kolei, lotnictwie, energetyce, medycynie czy telekomunikacji. Prężnie rozwijająca się produkcja płyt drukowanych korzystnie wpłynęła także na możliwości dostawców różnego rodzaju systemów – na przykład nawigacji, oświetlenia, monitoringu, automatyki czy aparatur kontrolno-pomiarowych.

Czy rodzaj laminatu ma znaczenie?

Zastanawiasz się, czy rodzaj laminatu ma znaczenie? Otóż tak! Właściwie wybór bazowego laminatu, na którym ostatecznie wyprodukuje się obwód, jest bardzo ważny. Dobiera się go w zależności od przeznaczenia danego urządzenia oraz warunków pracy. Wspomniany laminat to nic innego, jak podłoże szklano-epoksydowe/teflonowe/aluminiowe/ceramiczne, które pokrywa się jednostronnie lub obustronnie miedzianą folią.

Jeśli planujesz skorzystać z usługi firmy zajmującej się produkcją płytek drukowanych, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz najbardziej dopasowane rozwiązanie do swojego urządzenia oraz jego warunków pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię