Strona główna ENERGIA INNE ŹRÓDŁA ENERGII Choinki nie tylko na święta.

Choinki nie tylko na święta.

1455
0
PODZIEL SIĘ

Świąteczny problem wiąże się coraz częściej związany jest z wyborem pomiędzy choinką sztuczną bądź prawdziwą. Zwolenników oraz przeciwników każdej z tych opcji jest bardzo wielu. Każda z nich ma swoje argumenty. Problem ten jednak zawsze powraca im bliżej jest świąt. Trudno sobie oczywiście wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez pachnącej choinki. Część osób jednak decyduje się na takie rozwiązania argumentując je czynnikami ekologicznymi. Najczęściej jednak niewiele ma to wspólnego z ekologią. Koszty wytworzenia, produkcji oraz użytkowania takiego drzewka są w rzeczywistości bardzo wysokie. Dodatkowo warto również zauważyć, że kupując choinkę sztuczną nastawiamy się na dłuższy czas jej użytkowania i przynajmniej tak powinniśmy robić. Jeżeli nawet zdecydujemy się na jej pozbycie tuż po świętach jej rozkład będzie trwał przez wiele, wiele lat. Na ten fakt zwraca się uwagę coraz częściej.

Tradycyjne choinki, pochodzące od sprzedawców wprowadzają w domowym zaciszu zdecydowanie lepszy klimat oraz atmosferę. Wnosimy wówczas cząstkę lasu, której wiele osób w tym czasie tak szuka w swoim otoczeniu. Takie choinki najczęściej rosną na specjalnych plantacjach, pewnych nieużytkach oraz innych lokalizacjach, w których choinki doskonale się sprawdzają. Takie drzewko wymaga jednak również w do mu specjalnych zabiegów. Dotyczy to między innymi podlewania oraz usuwania igieł, które z czasem zaczną opadać. Część osób kupuje drzewka w wiadrach lub donicach licząc, że później uda im się je skutecznie posadzić do ziemi. To niekiedy się udaje, jednak należy pamiętać by wcześniej odpowiednio drzewko do tego przygotować. Warto również zadbać o wybór właściwego miejsca na takie posadzenie. Z czasem drzewko zacznie rosnąć i z wysokości około 2 metrów osiągnąć może nawet ponad 20 metrów a najpewniej nawet i więcej. Wiele też zależy od samego gatunku naszego drzewka. Należy, więc myśleć z wyprzedzeniem i uwzględnić wymagania związane z przestrzenią, dostępem słońca w taki sposób by również drzewko z czasie nie zaczęło stwarzać zagrożenia dla otoczenia. Sadząc je zbyt blisko własnego domu oraz okien z czasem stracimy nasłonecznienie a tym samym i ciepło w okresie letnim. Własny ogród oraz działka, która jest najczęściej nieco oddalona od zabudowań jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Problem w tym, że najczęściej to mieszkańcy miast stają się z czasem ekologami, którym los choinek zaczyna ciążyć na sumieniu. Wówczas pojawia się często samowolka na osiedlowych placach.

Inna propozycja dla właścicieli tradycyjnych choinek, to coraz częściej spotykane rozwiązania związane z przyjmowaniem ich na cele energetyczne. Miasta prowadzą takie akcje, dzięki, którym można bez problemu do kontenera wrzucić choinkę po świętach. Wówczas zostanie ona przetworzona na biomasę i w postaci energii cieplnej ponownie pojawi się w naszym domu. Jeżeli elektrociepłownia jest dostosowana do takich rozwiązań, jest to wówczas cenny argument za wyborem żywej choinki do domu na święta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę podać swoje imię